Esad: Rusya ve Çin olmasaydı durum çok daha kötü olurdu

Esad: Rusya ve Çin olmasaydı durum çok daha kötü olurdu
25 Eylül 2013 16:41

Koltuktan ayrılma niyeti bulunmadığını bir kez daha ortaya koyan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Rusya ve Çin’in desteğine dikkat çekti.

 

 

Çin devlet televizyonu CCTV, geçen hafta sonu Şam’da Beşar Esad’la gerçekleştirdiği 30 dakikalık mülakatın tamamını bugün ekrana getirdi. Esad, yeni ortaya çıkan ifadelerinde Rusya ve Çin’e işaret ederken, ateşkes olasılığını dışladı ve muhaliflere dış yardımın kesilmesini istedi. Ateşkesin yalnızca çatışan iki ülke arasında gerçekleşebileceğini söyleyen Beşar Esad, teröristlerle savaşan bir ülkede bunun mümkün olmadığını ve bu yüzden ateşkes yapamayacaklarını söyledi.

 

“MUHALİFLERE DIŞ DESTEK KESİLSİN”

 

Beşar Esad, mülakatta muhaliflerin aldığı dış desteğin hatırlatılması üzerine ise, “Cenevre Konferansı’nın başarısı isteniyorsa, bazı ülkelerin muhaliflere para ve silah yardımını kesmesi tabiatıyla kaçınılmazdır” dedi. Elinde silah tutan kimseyle görüşmeyeceklerini kaydeden Esad, silah bırakmayı seçecek muhaliflerle ise müzakereye oturabileceklerini söyledi.

 

“BİNLERCE YABANCI MİLİTAN VAR”

 

Mülakatta sık sık “Terörizme karşı savaş” söylemini öne çıkarmaya çalışan Beşar Esad, ülkedeki silahlı militanların çoğunun dış ülkelerden geldiklerini iddia etti. Esad, “Yurt dışından binlerce yabancı militan girdi. Bunların sayıları Suriyelilerden çok daha fazla. Ancak halk terörizme karşı. Bu sebeple son aylarda çok sayıda askeri başarı elde ettik” diye konuştu.

 

“RUSYA VE ÇİN OLMASAYDI…”

 

Beşar Esad, CCTV muhabirinin Çin’in tutumunu nasıl değerlendirdiği sorusuna “Çin ve Rusya olmasaydı durum çok daha kötü olabilirdi” yanıtını verdi. Esad konu hakkında şu ifadeleri kullandı:

 

“Çin siyasi, askeri ve ekonomik açıdan büyük ülke. Suriye sorunundaki tutumu ve krizde oynadığı rol bizim için çok önemli. Çin’in pozisyonu, özellikle Rusya’yla yürüttüğü işbirliği, krizin gidişatına esaslı etkide bulunuyor. Başka bir ifadeyle, Çin ve Rusya’nın eşgüdümü olmasaydı durum çok daha fena olabilirdi.”

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar