Erdoğan, Abdüllatif Şener sorusuna ne yanıt verdi!

Erdoğan, Abdüllatif Şener sorusuna ne yanıt verdi!
14 Mayıs 2018 09:32

İngiltere’de BBC’ye röportaj veren Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Abdüllatif Şener sorusuna, “Bana öyle bir referans gösterin ki gösterdiğiniz bu referansı biz adam yerine koyalım” cevabını verdi.

 

 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan dün İngiltere’ye giderek burada BBC’ye röportaj verdi.

Röportaj sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ilginç bir soru soruldu.

 

“SİYASETTE KIYMETİ HARBİYESİ YOK”

 

Eski Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener’in, hükümete yönelttiği eleştirilerle ilgili bir soru üzerine Erdoğan, “Bana öyle bir referans gösterin ki gösterdiğiniz bu referansı biz adam yerine koyalım. Bu referansın siyasette kıymeti harbiyesi yok” yanıtını verdi.

 

“BAŞKALARINA YANAŞTI SIFIRLANDI”

 

Şener’in referans alınmasını eleştiren Erdoğan, “Partimizden ayrıldıktan sonra parti kurdu sıfırlandı, başkalarına yanaştı sıfırlandı. Yatıyor kalkıyor, şu anda Türkiye’nin 11,5 yıl Başbakanlığını yapmış, 4 yıl Cumhurbaşkanlığını yapmış Tayyip Erdoğan’a ileri geri konuşmak suretiyle oradan rant elde etmeye çalışıyor” diye konuştu.

 

“ORTAK EYLEM PLANININ KORUNMASI GEREKİR”

 

BBC’deki Hard Talk programına konuşan Erdoğan, ABD’nin İran nükleer anlaşmasından çekilmesini doğru bulmadığını yineleyerek, “Bir defa devletler arasında devamlılık esastır, hele hele anlaşmalar, uluslararası bir devamlılığın teminatıdır. ABD, İran ve bunun yanında diğer 5 ülke, anlaşmalar yapıldı, imzalar atıldı. Dolayısıyla buradaki atılan imzalarla da ortaya bir ortak eylem planı çıktı. Bu ortak eylem planının korunması gerekir” diye konuştu.

 

“BU SİLAHLAR BURAYA NİYE GELDİ?”

 

ABD’nin kararının, bölgede bir silahlanma yarışı başlatıp başlatmayacağı ile ilgili bir soru üzerine Erdoğan, “Bakın Amerika, 5 bin tır Suriye’ye silah gönderdi, 2 bin kargo uçağı silah gönderdi. Bu silahlar buraya niye geldi? Zaten bölgede böyle bir silahlanma yarışı şu anda Amerika tarafından sürdürülüyor ve bu, Amerika’nın silahlanma yarışı içerisinde 20 tane hassasiyeti göz ardı etmesi anlamına geliyor” yanıtını verdi.

 

“BU ATILAN ADIMI DA DOĞRUSU BİZ ONAYLAMIYORUZ”

 

“Obama ile İran arasında atılan o adım, bana göre olumlu bir adımdı” ifadesini kullanan Erdoğan, “Bir barış adımıydı, ama şimdi bu barış ortadan kaldırılmak suretiyle yeniden bölgede bir sıkıntılı süreç başlayacak. Biz artık bunun endişesini taşıyoruz ve bu atılan adımı da doğrusu biz onaylamıyoruz, doğru da bulmuyoruz” şeklinde konuştu.

 

“NİÇİN BU FÜZELER ATILIR, NEDEN ATILIR, NE YAPILMAK İSTENİYOR?”

 

İsrail ve İran arasındaki gerilimin kontrolden çıkması ihtimalinin sorulması üzerine Erdoğan, şu yanıtı verdi: “Şu anda kontrolden çıkmasından endişeleniyor musunuz sorusu, bana göre eksik olur. Şu anda İsrail bugün Suriye topraklarına 50 civarında füze atmışsa, bu nedir? Bu adeta bölgede bir savaşı tahriktir, tetiklemektir. Ve İsrail zaten buralarda, bu bölgede sürekli olarak terör estiriyor. Şimdi atılan bu adım da yine teröre yönelik bir adımdır. Bunları hoş görüyle karşılamak mümkün değil. Niçin bu füzeler atılır, neden atılır, ne yapılmak isteniyor?”

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar