EPDK en çok lisansı petrol sektörüne verdi!

EPDK en çok lisansı petrol sektörüne verdi!
30 Kasım 2018 11:10

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, EPDK’nin verdiği lisansları, soru önergesiyle Meclis Gündemine getirdi. Gürer’in sorularını yanıtlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, EPDK’nın elektrik, doğalgaz, LPG ve petrol sektöründe verdiği lisans sayılarını açıkladı.

 

 

 

Bakan Dönmez’in verdiği bilgiyi göre en çok lisans 13 bin 505 adet olmak üzere petrol sektöründe verildi. Elektrik sektöründe 2 bin 298 lisans veren EPDK, bunlardan 111’ini iptal etti. LPG sektöründe verilen lisans sayısı ise 11 bine yaklaştı.

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın bütçesinin görüşüldüğü Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısında, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu(EPDK) faaliyetleriyle ilgili olarak Bakan Fatih Dönmez’e çeşitli sorular yöneltti. Gürer “Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu bugüne kadar verdiği lisanslarından kaçı yatırıma dönüştü, iptal edilen var mı? Elektrik, doğal gaz ve petrol işletmelerinde lisanslı kaç şirket bulunuyor? Lisansla ilgili düzenlemeye sınırlar getirilmişti, ona uygulanıyor mu? İptal edilen lisans var mı? EPDK tarafından piyasaya faaliyetleri takibi sırasında yaptırım uygulanan şirket bulunuyor mu?” şeklindeki sorularına yanıt istedi.

 

Bakan Fatih Dönmez, CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in sorularına yazılı yanıt verdi. Dönmez, elektrik, petrol, LPG ve doğalgaz sektörlerinde verilen lisans sayılarını detaylarıyla birlikte açıkladı. Bakan Dönmez şu bilgileri verdi: “Elektrik Sektöründe 21 dağıtım, 1 iletim, 169 OSB dağıtım, 2 OSB üretim, 337 ön lisans, 2 piyasa işletim lisansı, 216 tedarik lisansı ve 1550 üretim lisansı olmak üzere toplam 2298 lisans verilmiş, 11 1 tane üretim lisansı da iptal edilmiştir.

 

-Doğalgaz sektöründe 72 dağıtım, 9 depolama, 9 ihracat, 15 iletim, 62 ithalat, 95 CNG ve 54 toptan satış olmak üzere toplam 316 adet lisans verilmiştir.

 

-LPG sektöründe 99 dağıtıcı, 108 depolama, 10594 otogaz bayilik, 58 taşıma, 10 LPG tüpü imalatı ve 90 LPG tüpü muayene tamir bakım olmak üzere toplam 10959 lisans verilmiştir. –

 

-Petrol sektöründe 12942 bayilik, 110 dağıtıcı, 97 depolama, 60 ihrakiye, 32 iletim, 14 işleme, 126 madeni yağ, 6 rafinerici, 36 serbest kullanıcı ve 82 taşıma olmak üzere toplam 13505 lisans verilmiştir.”

 

Ömer Fethi Gürer, Bakanlığın lisans verdiği şirketleri aldıkları lisansları değerlendirmede yakın takibe almasının arz güvenliği açısından da önemli olduğuna vurgu yaparak; “Bir dönem lisansı alan şirket, onu elinde tutarak fayda sağlamaya yönelik kullanıyordu. Kısmen bu durumun önüne geçildi. Amaç, takip ve denetimle lisansın amacına uygun kullanımının sağlanması olmalıdır. Bu yolla beklenen fayda sağlanacaktır. Ülkemizde Bakanlığın bu bağlamda yaklaşım ve takibi arz güvenliği açısından da önemlidir” dedi.

 

 

Yorumlar

Yorumlar