En az 500 delege şimdiden 10 Aralıkçılara karşı birleşti!

En az 500 delege şimdiden 10 Aralıkçılara karşı birleşti!
24 Şubat 2020 11:46

CHP’nin genel kongreye ‘2023’te iktidara’ sloganıyla gireceği belirtildi. 400-450 kişilik delege grubunun Kılıçdaroğlu’nun karşısında duracağı iddia edildi.

 

 

 
Yaklaşan CHP genel kongresi öncesi, parti kulislerinden haberler geliyor.
Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, CHP’nin kongre sloganının “2023’te iktidar” olduğunu iddia etti. HDP’nin açık ittifak ısrarını hatırlatan Selvi, Kemal Kılıçdaroğlu’nun HDP’nin talepleri ve İYİ Parti’nin hassasiyetleri arasında denge kurmaya çalışacağını belirtti.

 

Selvi’nin yazısının ilgili bölümü şöyle:

 

 

Yerel seçimlerde sağladığı başarı nedeniyle CHP Lideri en güçlü olduğu kurultaylardan birine gidiyor. Kılıçdaroğlu’nun tek aday olarak girmesi bekleniyordu. Ancak Selin Sayek Böke, İlhan Cihaner, Fikri Sağlar ve Ali Şeker’in ön planda olduğu sol blok, Kılıçdaroğlu’na karşı aday çıkarmayı tartışıyor. İlhan Cihaner, adaylık için nabız yokluyor. Muharrem İnce’ye CNN Türk’teki ‘Tarafsız Bölge’ programında genel başkan adayı olup olmayacağını sormuştuk. “Hele bir kurultay gelsin. Ben lafımın arkasındayım. CHP adayı doğal Cumhurbaşkanı adayıdır. Öyle olmalıdır. Yoksa iddiamız ortadan kalkar” diye yanıt vermişti. Ancak İnce şu ana kadar adaylık sinyali vermedi. İnce aday olmasa da kime destek vereceği önemli.

Ekrem İmamoğlu başta olmak üzere delegeler üzerinde önemli ağırlıkları olan belediye başkanları Kılıçdaroğlu’nun yanında. Ayrıca yerel seçim başarısı CHP Lideri’ni güçlü kılıyor. Ancak Kılıçdaroğlu ne kadar güçlü olursa olsun, 400-450 kişilik bir delege grubunun Kılıçdaroğlu’nun karşısında yer alacağı biliniyor. Muhalifler, Kılıçdaroğlu’nun parti meclisi listesini delmeye ağırlık verecek.

 

CHP kurultayında genel başkanlık mücadelesinden ziyade, Kılıçdaroğlu’nun vereceği mesajların önemli olduğu söyleniyor. Geçen kurultayı “CHP iktidar hedefi ortaya koyamadı” diye eleştirmiştim. 28-29 Mart’taki CHP kurultayının temasının “2023’te iktidar” olduğu söyleniyor. Kılıçdaroğlu’nun da kurultay konuşmasında demokrasi güçleri olarak “2023’te iktidar” mesajı vereceği ifade ediliyor.

HDP’nin talepleri ve İYİ Parti’nin hassasiyetleri arasında denge kurmaya çalışan Kılıçdaroğlu, 2023’te iktidar hedefini ortaya koyarak stratejik bir hamle yapmayı tercih ediyor.”

 

https://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/abdulkadir-selvi/kilicdaroglunun-kurultay-mesaji-41453677

 

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar