Ekrem İmamoğlu: İstanbul seçimlerini kağıt üzerinde bitirmeye çalıştılar

Ekrem İmamoğlu: İstanbul seçimlerini kağıt üzerinde bitirmeye çalıştılar
11 Nisan 2019 19:10

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu Küçükçekmece’de halka hitap etti.

 

 

 
Ekrem İmamoğlu’nun konuşmalarından satır başları şöyle:

 

Yapmayın ayıp ediyorsunuz, 350 bin Büyükçekmecelilerin 25 yıllık başkanıyla kurduğu bağa zarar vermeye çalışıyorsunuz ama veremezsiniz.

 

Mazbatayı vermişsin vatandaşı rahatsız ediyorsun. Kim için? Ben seçilmedim diye ağlayan biri için. Bir de utanmadan arlanmadan, 10 bin 20 bin seçmen hareketi. Matematiğe inanın. Burada matematik söylüyorum. Haziran 2018 ile 31 Mart 2019 arasında 2 bin 300 civarında seçmen var.

 

İşin şakası bir yana, bu kadar yalan, bu kadar dolan, bu kadar ayıp üzerine kurulu bir sistemle halkın oy verip seçtiği belediye başkanının elinden başkanlığı almaya kimsenin gücü yetmez. Çok net.

 

Buna ne vicdan, ne ahlak yetmez, hiç kimse hesap veremez. Dolayısıyla ben buradan duyuruyorum. Sayın cumhurbaşkanı sizi kandırıyorlar, sizi aldatıyorlar. Hak yiyorlar.

 

Lütfen yanlıştan dönün. YSK, bu süreçte tarihi vazifelerini yerine getiriyor. Tarihi vazifelerinden birisi de 350 bin insanı rencide etmek üzere olan sisteme dur demektir.

 

İlk gece söyledim, şimdi bütün başkanlarımla, vekillerimle söylüyorum, bir kişinin hakkını yemedim, sizlerin hakkını da yedirtmeyeceğim. Bu kadar net.

 

31 Mart akşamı, saat 17.00’de seçimler bitti. Sandıklar açıldı, yasaklar bitmeden bazı yandaş kanallar sonuçları vermeye başladı. Saat 19.00’dan sonra bir kestiler devam ettiler. Rakamlar şöyle başladı, rakibimizin oyu yüzde 68, bizim oyumuz yüzde 33. Arkadaşlar beni arıyor. Dedim acele etmeyin.

 

Sonra sonuçları verdik, “yanlış yapıyorsunuz” dedik.

 

3 bin küsur oyla başkanlık ilan ettiler. Biz YSK’yla eşleşen değerlerde sayılarımızı beyan ettik. On binlerce insan o akşam görev yaptı. Sayıları verdik, sanki AA’nın trafosuna kedi girdi. Saat 23.30’da veri vermeyi kestiler. Tam 12 saat veri veremediler.
Buradan milletvekillerimize çok teşekkür ediyorum.

 

Türkiye’nin basın tarihinin, yüzyılın rezaleti olan Anadolu Ajansı’nı sorgulamak için komisyon kuracaklar. Kardeşim kimden bilgi aldın? CHP’den bilgi almadılar, YSK dedi ki, “benim müşterim değilsin” ondan bilgi almadılar. Kim kalıyor? AKP sandık görevlilerinden mi bilgi aldılar. Açıklayın.

 

Kumpas kurmaya çalıştılar. O gece İstanbul’un seçimini kağıt üzerinde bitirmeye çalıştılar. Ama sizler, gönül verenler ve biz buna müsaade etmedik. Kumpası yıktık.

 

Kumpası el birliğiyle yıktık. Hak, hukuk, adalet duygusuyla kadını erkeğiyle, genciyle, çocuklarımızın duasıyla kumpası yıktık. Ve çıktık dedik ki, “seçimi biz kazandık kardeşim”

 

Tekrar duyuruyorum. O gün, bu kumpası kurgulayan ama il başkanı ama yöneticisi, genel başkan yardımcısı, ama AA’nın başındaki kişiler, kimse… Lütfen kurumsal anlamda cezasını verin. Buradan sesleniyorum Sayın Cumhurbaşkanı, Sayın Recep Tayyip Erdoğan, sizi aldattılar. Size “seçimi kazandık” demek için Türkiye’yi aldattılar. Lütfen cezasını verin.

 

Sayın Binali Yıldırım’ı çıkarttılar, “seçimi kazandık” diye açıklama yaptırttılar. Onun yerinden olsam, onu aldatan o kişilerin ne yüzüne bakarım ne adam yerine koyarım.

 

Gelelim bugüne, bana diyorlar ki “mazbatayı ne zaman alıyoruz?” Ben size bir şey söyleyeyim. Ya kardeşim bu halk mazbatayı vermiş.

 

Ne arıyorlar? “Acaba Büyükçekmece’de bir fırtına koparabilir miyiz?” Bu millet size “hadi işinize” der.

 

YSK, bu ülkenin demokrasi tarihinin belki de en önemli kararlarından birisini verecek. Bu milletin vicdanı, adalet duygusu, demokrasiye olan inancı ve bağlılığı sizin vereceğiniz kararda. Dolayısıyla birkaç kişiyi değil, 82 milyon vatandaşı mutlu etmek zorundasınız. Haktan, hukuktan ve adaletten taviz vermeden toplumun oylarını, 16 milyon insanı koruyan, karar vermeyi mutlaka yerine getirmelisiniz.

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar