Dolar yaptırımlarla beraber rekor üstüne rekor kırdı!

Dolar yaptırımlarla beraber rekor üstüne rekor kırdı!
2 Ağustos 2018 09:45

Dolar güncel gelişmelerle yükselişe geçti ve dün akşam saatlerinde rekor üstüne rekor kırdı. Dolar kuru bir süreliğine 5 TL’yi aştı. ABD’nin Türkiye’ye karşı yaptırım kararı alması sonucu Türk lirası değer kaybetmeye devam ediyor. Dolar/TL 4.98’in üzerinde işlem görmeye devam ediyor.

 

 

Dolar/TL ABD’nin Türkiye’de bazı kişi ve kurumlara yaptırım kararı haberi ardından dün akşam 5’i aşarak tarihi zirveyi gördükten sonra bu sabah gerilerken, piyasalar iki ülke ilişkilerine yönelik gelişmeleri izliyor.

Dolar/TL’de tarihi zirvenin görülmesi ardından bugün tahvil faizlerinde yükselişin, borsa tarafında da baskının sürmesi bekleniyor.

ABD, Türkiye’de tutuklu bulunan ve geçen hafta ev hapsine alınan rahip Andrew Brunson’ın serbest bırakılması için Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yönelik yaptırım açıkladı.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı tarafından bu yatırımlara tepki olarak yapılan yazılı açıklamada, “ABD yönetimini bu yanlış karardan geri dönmeye çağırıyoruz. Hiçbir amaca hizmet etmeyecek söz konusu saldırgan tutumun karşılığı gecikmeksizin aynıyla verilecektir” denildi.

Bir bankacı, “İşlerin ciddiyeti önemli boyutta, bu da TL’de baskının devamı demek. Şu anda dolar/TL’de 5.05-5.15 hedef bölge. Öte yandan kurda 5 seviyesi etrafında 3.5 milyar dolarlık opsiyon vardı, bu seviye kırılır ve üzerinde kapanış olursa yukarı hareket de daha hızlı olur” dedi.

 

Dün haberin likiditenin olmadığı saatlerde gelmesiyle kurun tarihi zirveyi gördüğünü söyleyen aynı bankacı, “Gelinen seviyeler itibariyle bu sabah yerli bireysel yatırımcıdan ciddi satış beklerim, 1 milyar dolar civarında rakamlar olabilir. Şu anda da bu çerçevede kurda bir gevşeme var. Bu bir miktar destek olabilir ancak yabancının tavrı net olumsuz yönde. Dolayısıyla kur 5 civarında, 4.97-5.05 aralığında dalgalanabilir” dedi ve şöyle devam etti:

“Mütekabiliyet esasıyla bizim nasıl bir yanıt vereceğimiz de önemli. Eğer vize krizinde olduğu gibi birebir aynı cevabı verirsek tamam ama daha fazla adım atarsak, sorun. Ayrıca Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun yarın Singapur’da yapacağı görüşme de bir umut faktörü. Ancak bu görüşme başarısız olur ve sonrasında yeni yaptırımlar gelirse kurda 5.30 ve üzerinde daha ciddi seviyeleri de görürüz.”

Bankacı borsada da benzer şekilde baskının süreceğini, özellikle bankacılık endeksine dikkat etmek gerektiğini söyleyerek, bu yaptırım ışığında Halkbank konusunun bir kez daha gündeme gelebileceğini söyledi.

Dün saat 1651’de 4.9189/4.9219 seviyesinde olan dolar/TL yaptırım haberi ardından dün akşam tarihi zirve olan 5.0150’ye kadar yükseldi.

TL’nin tarihi zirveyi görmesiyle birlikte dolar karşısında yılbaşından bu yana değer kaybı da yüzde 24 oldu.

Dün saat 08.51’de 5.3313/5.3347 seviyesinde olan sepet bazında TL bu sabah 5.3842/5.3885, dün 5.7463/5.7497 seviyesindeki euro/TL ise 5.8028/5.8059 seviyesinde bulunuyor.

Tahvil/bono tarafında önceki gün tarihi rekor olan yüzde 18.86’ya kadar yükselen gösterge 10 yıllık tahvilde bugün yeni zirve seviyelerin görülebileceği ancak tahvil tarafında asıl endişe yaratan unsurun yarın açıklanacak olan enflasyon verisinin yarattığı kaygılar olduğu belirtiliyor. Gösterge tahvil faizi dün saat 1621’de son işlemde yüzde 18.59 seviyesindeydi.

REUTERS

 

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar