Dolar rekor üstüne rekor kırdı, ilaç krizi kapıda!

Dolar rekor üstüne rekor kırdı, ilaç krizi kapıda!
10 Ağustos 2018 09:36

Kurdaki yükselişte fren tutmuyor. Dolar, sabah saatlerinde 5.74’ü görürken, Euro da hız kesmeden yükselişini sürdürüyor. Türk Lirası ise hızla değer kaybetmeye devam ediyor.

 

 

Ekonomideki kriz, ilaç sektöründe de alarm zillerinin çalmasına yol açtı. 6 ay önceki anlaşmayla Sağlık Bakanlığı ile ilaç firmalar arasında 2.69 lirada sabitlenen Euro’nun 6,30’u aşması endişeyi büyüttü. Türk Eczacıları Birliği (TEB) Başkanı Erdoğan Çolak, 503 kalem ilacın piyasaya kısıtlı şekilde verildiğini söyledi.

“Limitli dağıtım sorun yaratıyor”

Birgün’den Burcu Cansu’nun haberine göre Çolak Euro’nun 2.69 TL’de sabitlendiğini anımsatarak dövizdeki artışın ilaç sektörünü de etkilediğini söyledi. Çolak, ilaca erişim konusunda sıkıntıların yaşandığını belirterek durumu şu sözlerle özetledi:

“Kur, ilaç sanayisinin beklentisini karşılamıyor. Elimizdeki verilere baktığımızda ilaç yokluğu yaşandığını söylememiz tam olarak doğru değil. Ancak ilaç bulunurluğunun kısıtlı olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle ithal ilaç kalemlerine baktığımızda bu durumu daha net bir şekilde görüyoruz. Sahadan aldığımız veriler, 503 kalem ilacın piyasaya kısıtlı bir şekilde verildiğini gösteriyor. İlaç firmaları, ilacı piyasadan çekmiyor ama limitli bir şekilde dağıtıyor. Bu durum da arz-talep dengesini karşılamıyor, ilaca erişim konusunda sıkıntılara yol açıyor.”

 

 

Yorumlar

Yorumlar