Dışişleri’nden tutuklama açıklaması

Dışişleri’nden tutuklama açıklaması
5 Ekim 2017 19:45

“M.T., ABD KONSOLOSLUĞU’NUN RESMİ LİSTESİNDE KAYITLI PERSONELİ OLMADIĞI GİBİ, HERHANGİ BİR DİPLOMATİK VEYA KONSÜLER BAĞIŞIKLIK SAHİBİ DE DEĞİLDİR”

 

 

 

DIŞİŞLERİ Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Hüseyin Müftüoğlu, ABD Büyükelçiliğince yapılan açıklamaya ilişkin bir soruya şu yanıtı verdi: “ABD’nin Ankara Büyükelçiliğinin M.T. isimli vatandaşımızın tutuklanması üzerine bir açıklama yayımladığını görüyoruz. Açıklamada, M.T.’nin ABD İstanbul Başkonsolosluğu ‘yerel çalışanı’ olduğu iddia edilmektedir. 25 Eylül 2017 tarihinde terörle bağlantılı suçlardan gözaltına alınan ve bilahare tutuklanan sözkonusu kişi ABD Konsolosluğu’nun resmi listesinde kayıtlı personeli olmadığı gibi, herhangi bir diplomatik veya konsüler bağışıklık sahibi de değildir.”

 

GKRY’nin New York’taki temsilcisinin BM Genel Sekreteri’ne gönderdiği mektuba ilişkin açıklama

 

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Hüseyin Müftüoğlu, GKRY’nin New York’taki temsilcisinin BM Genel Sekreteri’ne gönderdiği mektuba ilişkin bir soruya şu yanıtı verdi: “Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin New York’taki temsilcisinin, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’ne 3 Ekim tarihinde gönderdiği mektup, S/2017/831 simgesiyle BM Güvenlik Konseyi belgesi olarak yayımlanmıştır. Sözkonusu yönetime ilişkin tutumumuz ve bu yönetimi tanımadığımız bilinmektedir. Bu itibarla, anılan mektubun ülkemiz açısından hiçbir değeri veya geçerliliği bulunmamaktadır. Mektupta yer alan asılsız iddiaların da bu çerçevede dikkate dahi alınması sözkonusu olmayacaktır. Mektupta Ada’yla ilgili olarak dile getirilen görüşlere ise, Rum yönetiminin gerçek ve tek muhatabı olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti makamlarınca gerekli yanıt verilecektir.”

 

DHA

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar