Dışişleri’nden Sokotra Adası ile ilgili açıklama

Dışişleri’nden Sokotra Adası ile ilgili açıklama
10 Mayıs 2018 22:33

Dışişleri Bakanlığı, Yemen’in toprak bütünlüğü ile egemenliğine karşı yeni bir tehdit oluşturan Sokotra Adası’ndaki gelişmelerden endişe duyulduğunu bildirdi.

 

 

 

Dışişleri Bakanlığı, resmi web sitesinden “Yemen’in Sokotra Adası’ndaki Gelişmeler” başlıklı bir açıklama yayınladı. Sokotra adasında yaşanan gelişmelerin yakından izlendiği bildirilen açıklamada, gelişmelerden endişe duyulduğu kaydedildi.

 

Dışişleri’nin açıklaması şöyle:

 

“Yemen’in Sokotra adasında yaşanan son gelişmeleri yakından izliyoruz.

 

BM Güvenlik Konseyi’nin ilgili kararlarında da ifadesini bulan Yemen’in toprak bütünlüğü ile egemenliğine karşı yeni bir tehdit oluşturan bu gelişmelerden endişe duyuyoruz.

 

Üç yıldan fazla süredir devam eden çatışmalar nedeniyle zaten çok zor bir dönemden geçmekte olan Yemen’in yeni sorunlara ve ihtilaflara tahammülü olmadığını düşünüyoruz. Bu çerçevede, ilgili tüm aktörleri meşru Yemen Hükümetine saygı göstermeye, mevcut krizin çözümünü daha da zorlaştıracak adımlar atmaktan kaçınmaya davet ediyoruz. Yemen krizinin müzakereler yoluyla çözümü için BM tarafından son dönemde ivme kazandırılan çabalara destek olmalarını bekliyoruz.”

 

DHA

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar