Dış kredi borcunda ‘ulaştırma’ zirvede: 23.5 milyar dolar!

Dış kredi borcunda ‘ulaştırma’ zirvede: 23.5 milyar dolar!
5 Haziran 2018 10:09

2004 yılında bankalar hariç şirketlerin dış kredi borcu 27.5 milyar dolarken, şimdi 115.8 milyar dolar. 2004’te yüzde 60’ı sanayi şirketlerinin borcuyken, şimdiki borcun yüzde 60’ı hizmetlerin. Hizmetlerdeki hızlı artışın kaynağı esasta 4 alt sektör: Ulaştırma-depolama, inşaat, gayrimenkul ve sağlık.

 

 

Dünya gazetesinden İbrahim Ekinci’nin haberine göre, Merkez Bankası (MB), özel sektörün yurt dışından sağladığı kredi borçlarının çetelesini tutuyor. Uzun, kısa vade dağılımlarının yanı sıra, sektörel çeteleyi de yayımlıyor.

Özel sektörün kur riski sadece ‘yurtdışından sağlanan krediler’le sınırlı değil. Yurtiçi bankalardan kullanılmış döviz kredileri de doğal olarak kur hareketinden etkileniyor.

 

İktisatçı Hakan Özyıldız’ın, 26 Mayıs tarihli yazısında güncellediğini belirttiği verilere göre, şubat sonu itibariyle şirketlerin yurtiçi bankalardan sağladığı döviz kredilerinin tutarı 187 milyar dolar. MB’nin açıkladığı 2018 ilk çeyrek sonuçlarına göre (finans kesimi dahil) yurtdışından sağlanan kredi borçları da 245.5 milyar dolar. Bunun 115.8 milyar doları reel sektör şirketleri üzerinde. Yurtdışından kullanılmış kredilerin sektörel kırılımları, borçlanmanın en çok hangi sektörlerde yapıldığını, hangi sektörlerde hızlı artış olduğunu, hangi sektörlerin görece daha az kur riski taşıdığı hakkında da bir fikir veriyor.

 

 

https://www.dunya.com/ekonomi/ulastirma-dis-kredi-borcu-en-yuksek-sektor-235-milyar-dolar-haberi-418232

Yorumlar

Yorumlar