Devletin borç stoku 1.5 trilyon lirayı aşacak!

Devletin borç stoku 1.5 trilyon lirayı aşacak!
29 Ekim 2019 08:55

Özelleştirmeden, af ve askerlikten gelen paralar bitti. MB’nin parası yetmeyince iktidar çarkı döndürebilmek için gelecek yıl net 256 milyar liralık rekor borçlanma yapacak. Bu yıl ilk kez Hazine’ye kanun teklifi ile ilave borçlanma yetkisi tanındı. Hazine, Cumhurbaşkanı kararıyla 2020 yılında 70 milyar liralık iç veya dış borçlanma yapabilecek.

 

 

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre ekonomide uzun süredir yaşanan krizin bir türlü çözülememesi ve kamu özel işbirliği (KÖİ) projelerinin artan mali yükü Hazine’ye bugüne kadar hiç olmadığı kadar olağanüstü boyutlarda borçlanma yaptıracak. Gelecek yıl ilk kez bütçe dışında bir kanundan alınan yetkiyle 70 milyar liralık ilave borçlanma daha yapılacak. SÖZCÜ’nün hesaplamalarına göre, bütçe ve vergi yasa tekliflerinin Meclis’ten geçmesi halinde devletin hazinesi 2020’de net 256 milyar 545 milyon 551 bin 510 TL yeni borç alacak. Borç stoku bir yılda 1.5 trilyon lirayı aşacak.

 
NORMALİ 140 MİLYAR TL

 

 

Ülkenin borç batağına sürüklenmemesi için Hazine’nin borçlanma yetkisi kanunla sınırlandırıldı. Kamu Finansmanı ve Borç Yönetimi Kanunu Hazine’ye bir yılda en fazla bütçe açığı kadar net borçlanma yetkisi veriyor. Bu borç yetmezse bütçe açığının yüzde 5’i kadar ilave borçlanma yetkisi daha tanınıyor. Bu da yetmezse Cumhurbaşkanlığı kararıyla ikinci bir yüzde 5’lik borçlanma daha yapılabiliyor. Bunun dışında Hazine’ye bir de özel tertip borçlanma kağıtları çıkarma yetkisi tanınıyor. Hazine bunun dışında net borçlanma yapamıyor.

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar