Devlet Tiyatroları’nda deprem gibi karar

Devlet Tiyatroları’nda deprem gibi karar
3 Ocak 2018 12:46

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’ne, görevinden alınan Nejat Birecik’in yerine daha önce de bu görevi yürütmüş olan rejisör Mustafa Kurt atandı.

 

 

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, sanat kurumlarında bir değişikliğe giderek, eski bakan İsmet Sezgin’in yeğeni Murat Karahan’ı ise Devlet Opera ve Bale Genel Müdürlüğü’ne getirdi.

 

 

MUSTAFA KURT KİMDİR?

 

 

Türk tiyatro sanatçısı ve rejisör Mustafa Kurt, 1 Aralık 1965’te Nevşehir’de doğdu. 1984 yılında girdiği Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Yüksek Bölümü’nü 1988 yılında bitirdi. Aynı yıl Adana Devlet Tiyatrosu’na stajyer sanatçı olarak atandı. 1989-1994 arası sanatçı olarak görev yaptığı bu kurumun 1994 yılında müdürü oldu.Adana’da gerçekleşen Devlet Tiyatroları Sabancı Uluslararası Tiyatro Festivali’nin kurucusu olan Mustafa Kurt, 1994–2004 Arası Adana Devlet Tiyatrosu Müdürü – Sanat Yönetmeni olarak görev yaptı. 2000–2004 Arası Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak sahne ve oyunculuk dersi verdi. Konservatuvar son sınıf öğrencileri ile mezuniyet oyunları çalıştı. Murat Kurt’un oynadığı bazı tiyatro oyunları da bulunuyor…

 

Yorumlar

Yorumlar