Cüzzam hastalığının nedenleri, belirtileri ve tedavisi…

Cüzzam hastalığının nedenleri, belirtileri ve tedavisi…
22 Aralık 2018 15:26

İnsanlık tarihinin bilinen en eski hastalıklarından biri olan Cüzzam tedavi edilebilir bir hastalıktır. Bugün Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, çoğu Afrika ve Asya’da, dünya çapında yaklaşık 180.000 kişi cüzzamlı hastalığa yakalanmaktadır. Peki, Cüzzam (Lepra) hastalığı nedir? Cüzzam hastalığının nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilinmesi gerekenleri haberimizde sizler için derledik… İşte, cüzzam (Lepra) hastalığı…

 

 

 

CÜZZAM (LEPRA) HASTALIĞI NEDİR?

 

Hansen’s hastalığı olarak da bilinen Cüzzam yani Lepra hastalığı, Mycobacterium leprae’nin neden olduğu kronik bir enfeksiyöz hastalıktır. Hastalık esas olarak cildi, periferik sinirleri, üst solunum yollarının ve gözlerin mukozal yüzeylerini etkiler. Cüzzamın erken bebeklikten itibaren çok yaşlılığa kadar her yaşta ortaya çıktığı bilinmektedir. Norveçli bilim adamı Gerhard Armauer Hansen tarafından keşfedilen hastalık, insanlık tarihinin en eski ve en ölümcül hastalıklarından biridir ve deri döküntüleri ile başlayıp sakatlıklara kadar uzanmaktadır.

 

Cüzzamın kesin olarak nasıl yayıldığı bilinmemektedir. En azından yakın zamana kadar, en yaygın inanış, hastalığı taşıyan kişilerle sağlıklı kişiler arasındaki temasla bulaştığıdır. Son zamanlarda solunum yolu ile bulaşma olasılığı da önem kazanmaya başlamıştır. Ayrıca tamamen dışlanamasa da böceklerle bulaşma gibi olasılıklarda mevcuttur. Cüzzam, tedavi edilebilir bir hastalıktır ve erken tedavi çoğu engeli ortadan kaldırır.

 

Haberin devamı için tıklayın

Kaynak: Sözcü

 

Yorumlar

Yorumlar