‘Cumhuriyet’ bayramdır

‘Cumhuriyet’ bayramdır
28 Ekim 2017 11:30

Değerli Okuyucularımız,

 

 

 

Numan ALADAĞ H&H YORUM

 

 

 

Halkın Habercisi ailesi olarak , CUMHURİYET BAYRAMINIZI KUTLAR. NİCE BAYRAMLARA

 

Yüce Dinimizin mübarek günlerini kutlamak, nasıl imanımızın bir gereği ise, Milli tarihimizin mutlu olaylarını kutlamak da şüphesiz Milli bir görevdir. Milletçe öğünmekle haklıyız ki, Büyük Türk Milletinin engin ve zengin tarihinde Bayram yapılmaya değer nice mutlu olaylar, büyük zaferler vardır.

 

Yakın tarihimizde başta gelen böyle mutlu bir olay ise, hiç şüphesiz Türkiye Cumhuriyetinin ilanıdır.

 

Byük Türk milletinin genç, ihtiyar, kadın-erkek, er veya komutan olarak şuurlu bir şekilde ”Mehmetçik” leşerek bütünleşip, bütün güç ve imkanlarını birleştiirerek sağladığı büyük başarı, onun, kendi kendini idareye ne derece layık olduğunu, dost düşman herkesin gözleri önünde seren zor bir sınav oluştur.

 

Türkiye Cumhuriyetini, yıkma hayalinde olan ”İhanet şebekeleri”, önce Australia-Silver şehrinde Brokin Hil savaşında ki, iki isimsiz kahraman Türkün, zaferini okumalıdırlar. Bu iki kahraman Türk’ten Cumhuriyet düşmanları der almalıdırlar.

 

Tarihi gerçekler açık ve net olarak ortadadır. Mübarek Anadolumuzun her noktasında şahlanan Milli iradenin dünyaya ilan ettiği ”Ya İstiklal, Ya Ölüm” kararından doğan kuvvet, karşı konulmaz bir güç gelip bencil ve çıkarcı-maddi hesaplar peşinde olanları perişan etmiştir. Türk Milletinin tarihi kararıyla artık her iş kolunda kendi işlerini kendi iradesiyle yürüterek üreteceğini açıklamış oldu. Bunun gerçekleşmesi, ancak Cumhuriyet idaresi ile mümkün olabilirdi. İslam Dinine uygun olan Devlet idaresi, zaten Cumhuriyetti. Aynı zamanda Büyük bir Devlet Başkanı vasfında olan Peygamberimiz, daima Ashab-ı Kiram ile istişarelerde bulunarak bu konuda Müslümanlara güzel örnekler vermiştir. Özellikle savaş işlerinde bu istişarelereine önem verir ve zaferler kazandırdı. Nitekim Bedir savaşında alınan esirlerin fidye karşılığında serbest bırakılması, Uhud savaşında şehir dışında savaşın yapılması, Azhap Gavzesinde Medine etrafında hendek kazılması gibi kararlar, hep istişare sonucu verilmiştir Dört Halife devrinde de uygulama, istişare esnasına uyarak devam etmiştir. Dört Halifenin Devletin başına geçmeleri de, istişare ve seçimle olmuştur.

 

Cumhuriyet, yeni sağlam esaslarıyla Türk Milletini emin ve metin bir istikbal yoluna koyduğu kadar, asıl fikirlrde ve ruhlarda meydana getirdiği güvenlik itibariyle büsbütün yeni bir hayatın müjdecisi olmuştur. Bugünkü Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Türk Milletinin kendi iradesiyle kurulmuş olup, bu devlet şeklinin adı Cumhuritettir. Cumhuriyet idaresi, yönetim sistemi bakımından, siyasi-iktisadi demokrasi diye adlandırılan idare şekline dahildir. Bu idare şeklinde, hakimiyet millete ait olup, millet bu hakkını, yasalarda belirtilen yollarla kullanır. Cumhuriyetle ilgili bilgiler, Aziz Türk Milletine bir hatırlatmadan ibarettir. Önemli olan konu bu hakka, Ay-Yıldızlı Şanlı Türk Bayrağının dalgalandığı topraklarda milletçe idrak ederek sahip olmak ve onu nesilden nesile devretmektir.

 

Cumhuriyete sahip çıkıp, korumanın en önemli şartlarından birisi de, ekonomik milliyetçilik olup, %100 yerli sermayeye ve üretime önem verip sahip çıkmaktır. Cumhuriyetin en büyük düşmanlarından birisi de, Türk sanayicisinden RAF bedeli şartı talep ederek zulüm eden mağazalara dikkat etmektir!

 

Türkiye Cumhuriyetinin kurucus Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün ”Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” kavramından hareketle, barış ve istikrarın Ay yıldızlı Şanlı Türk bayrağının dalgalandığı her yerde büyük rol oynamıştır ve 15 Temmuzda da onaylamıştır.

 

CUMHURİYET BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN

 

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

 

Milli varlığımız yönünden önemi çok büyük olan bayramları kutlarken bugünleri bizlere armağan edenleri ve bu uğurda canlarını feda eden aziz Şehitlerimizi rahmetle, Gazileri minnetle anar. Hasta ve yaralılaraacil şifalar dileriz.

 

Dini kaynakça:
Diyanet işleri Başkanlığı Yayın No: 207

 

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar


Yazarın Son Yazıları:
Limondaki mucizeler
Geleceğimiz öğretmenlerdir
Hayatın tadı-şifa kaynağı bal!