Cumhurbaşkanlığı, CHP’nin Başakşehir sorusunu kabul etmedi!

Cumhurbaşkanlığı, CHP’nin Başakşehir sorusunu kabul etmedi!
6 Mart 2019 12:01

Türkiye Futbol Federasyonu ve hükümet tarafından Başakşehir Futbol kulübünün desteklendiği, hükümete yakın sermaye çevreleri tarafından maddi ve manevi desteklerle finanse edildiği, şeffaf olmayan parasal hareketlerine göz yumulduğu, TFF ve hakemlerce kollandığı tartışmalarını CHP CİMER’e sordu. CİMER ise Başakşehir’le ilgili soruları kabul etmeyerek yanıtlamayacakları cevabını verdi.

 

 

 

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Cimer aracılığıyla Başakşehir Futbol Klübüne sponsor olan firmaların kamu ve kurumlarından hangi ihaleleri aldığını sordu. Antmen’in sorularına CİMER tarafından verilen yanıtta, bu soruların bilgi edinme kapsamı dışında bulunduğu ifade edildi ve kabul edilmedi.

 

 

Konuyla ilgili açıklama yapan Alpay Antmen Cumhurbaşkanlığına çok net basit 3 soru sorduğunu belirterek “Milyonlarca taraftara sahip olan kulüpler taraftarlarının verdiği desteğe rağmen mali olarak çöküş yaşarken, neredeyse hiç taraftarı olmayan bir kulüp, iktidarın ve iktidarın desteklediği sermaye odaklarınca destek görmeden bu kadar sponsoru ve para kaynağını nereden bulmuştur? Tarafsız olması Anayasal ve etik bir zorunluluk olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın her fırsatta açık şekilde Başakşehir’i desteklemesi ve bunu kamuoyunda paylaşmasını doğru mudur? Bu ve benzeri açıklamalar hakemler üzerinde bir baskı oluşturmaz mı? AKP’den ihale alan firmaların bu ihaleler karşılığında Başakşehir’e futbolcu transfer ettikleri biliniyor. Halkın parasının kimlere peşkeş çekildiğini soruyoruz ama devletin tepesi kapsama alanı dışında kalıyor!” ifadelerini kullandı.

 

 

Antmen’in sorduğu üç soru şunlar;

 

 

1 – Türkiye Süper Liginde oynayan Medipol Başakşehir Futbol Kulübünün kaç tane sponsoru bulunmaktadır? Bu sponsorlar hangi firmalardır?

2 – 2 Haziran 2014 tarihinden; 1 Mart 2019 tarihleri arasında Medipol Başakşehir Futbol Kulübünün toplam aldığı sponsorluk desteği ne kadardır? Bunların ne kadarı döviz cinsindendir? Bu sponsorluk ve desteklerin içinde taşınmaz ve araç bulunmakta mıdır? Varsa bunlar nelerdir?

3 – Medipol Başakşehir Futbol Kulübüne sponsor olan firmalardan kaç tanesi 2014 yılı ila 2019 yılları arasında kamu kurum ve kuruluşlarından ihale almıştır? Bu ihaleler nelerdir? Bahsi geçen ihaleler ne şekilde yapılmıştır?

 

 

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar