Çorlu’da atık tesisi 12 saat boyunca yandı, kimyasal gazlar havaya salındı!

Çorlu’da atık tesisi 12 saat boyunca yandı, kimyasal gazlar havaya salındı!
23 Ağustos 2019 09:33

Çevre Mühendisleri Odası eski temsilcisi Betül Altan, ““Bu fabrikanın buraya kurulması zaten sakıncalıydı” ifadelerini kullandı

 

 

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde bulunan katı atık bertaraf tesisinde önceki gece çıkan yangın bölgedeki sorunu gözler önüne serdi. Çevre Mühendisleri Odası eski temsilcisi Betül Altan, fabrikada tehlikeli ve tehlikesiz atıkların bertaraf edildiğine dikkat çekerek daha önce de bu fabrikada yangınların çıktığını anlattı. Altan, denetimlerin yapılması gerektiğine dikkat çekerek “Bu fabrikanın buraya kurulması zaten sakıncalıydı. Çevresi ayçiçek tarlası. Zaten bu bölgede hava kirliliği yüksek. Yangınlarla hem doğa hem de insanlar zehirleniyor” dedi.

 

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre Tekirdağ’da yaşayan Altan, yangına ilişkin izlenimlerini paylaştı. Çevre mühendisliği yapan Altan özetle, “Burası hava kirliliğinın yüksek olduğu bir bölge ve bu patlamalarla beraber kirletici gazlar da çevreye yayılıyor. Yangınla beraber 10, 12 saat boyunca kirletici yüksek gazlar salındı. Çevresinde ayçiçeği tarlaları var. Kimyasal gazlardan insanlar da tarlalar da etkileniyor ve zehirleniyor. İnsanlar apartmanlarından patlamaları seyretti. Böyle kazalar kanser riskini de artırıyor. Denetimlerin yapılması gerekiyor. Baştan sanayinin buraya kurulmuş olması büyük sıkıntı, binlerce ton atık var. Bu fabrikalar burada olduğu sürece bu tarz süreçlerle karşı karşı kalacağız. Çok ciddi yaptırımların olması, denetimlerin artırılması, izin belgeleri alındıktan sonra da denetimlerin devam etmesi gerekiyor” diye konuştu.

 

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/cevre/1545463/Doga_da_insan_da_zehirlendi.html

 

Yorumlar

Yorumlar