CIA eski şefi Fuller hakkında yakalama kararı!

CIA eski şefi Fuller hakkında yakalama kararı!
1 Aralık 2017 15:24

ABD Merkezi Haber Alma Teşkilatı’nın eski şefi Graham E.Fuller hakkında yakalama kararı çıkarıldı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı aralarında Metin Topuz, Henri Barkey ve eski CHP Milletvekili Aykan Erdemir’in de bulunduğu kişiler hakkında yürüttüğü soruşturma kapsamında Fuller hakkında yakalama kararı verilmesini istedi.

 

 

Can ÖZÇELİK / Sözcü

 

 

Talebi değerlendiren Sulh Ceza Hakimliği Fuller hakkında, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini Ortadan Kaldırmaya veya Görevini Yapmasını Engellemeye teşebbüs, Devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etme, Anayasal Düzeni Ortadan Kaldırmaya teşebbüs etme” iddiasıyla yakalama kararı verildi. Kararda, FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Fuller’in Türkiye’yi terk etmiş olduğunun belirlendiği ve halen yakalanamamış olduğu belirtildi.

Hakkında daha önce yakalama kararı verilen eski CIA uzmanı Henri Barkey’in darbe girişimi sırasında İstanbul Büyükada’daki bir otelde toplantıda olduğu ortaya çıkmıştı. Fuller’in de FETÖ darbe girişimi öncesinde Türkiye’de olduğu ve ardından ayrıldığı belirtilmişti.

 

 

Fotoğraf: BBC Türkçe

 

 

Yorumlar

Yorumlar