CHP’ye katılan Sosyalist Harbiyeli Sarp Kuray: Hazreti Muhammed devrimcidir

CHP’ye katılan Sosyalist Harbiyeli Sarp Kuray: Hazreti Muhammed devrimcidir
18 Haziran 2017 14:15

CHP üyeliğinin ardından Sarp Kuray, Habertürk’ten Kübra Par’a önemli açıklamalarda bulundu.

 

 

 

 

 

Yaklaşık 8 yıllık mahkumiyetinin ardından geçen yıl Kasım ayında cezaevinden tahliye olan 68 Kuşağı’ndan Sarp Kuray, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu tarafından rozet takılarak CHP üyesi oldu.

 

 

CHP üyeliğinin ardından Sarp Kuray, Habertürk’ten Kübra Par’a önemli açıklamalarda bulundu.

 

 

“Benim hiçbir dönemde dindar kesimle sorunum olmadı” diyen Sarp Kuray şöyle devam etti:

 

 

“Ben ekonomik altyapıya ve yukarıda üretilmiş politikalara bakarım. Bugünkü olayları tarihi arka planıyla birlikte değerlendirmeliyiz. Sözünü ettiğiniz röportajlarda, İslamiyet’in başlangıcını son derece devrimci bir eylem olarak gördüğümü söyledim.”

 

 

“ÇOK DÜRÜST BİR İNSAN OLARAK DA GÖRMÜŞÜMDÜR”

 

 

Sarp Kuray, “Hz. Muhammed’i devrimci olarak mı görüyorsunuz?” sorusuna ise şu yanıtı verdi:

 

 

“Evet, yalnız devrimci değil, çok dürüst bir insan olarak da görmüşümdür. Toprak düzeninden paylaşım ve adalete kadar İslamiyet’in kuralları konusunda da müspet fikirler taşımaktayım. Hz. Muhammed’in ölümünden sonra Mekkeli toprak ağaları bu işe el koymuştur. Muaviye olayı budur. Buna itirazlar olmuştur. Hz. Ali’nin mücadelesi olmuştur. O zaman iki kanal oluşmuştur. Bir kanal, egemenlerin kanalıdır. Altında Muaviye ve babası Ebu Süfyan vardır. Aslında bütün Kur’an-ı Kerim, Ebu Süfyan ve zenginliklerine karşı bir savaş çağrısıdır. Şimdi onun için İslam’ın başlangıç ilkesiyle Muaviye müdahalesini birbirinden ayırmak gerekir. Mekkeli zenginler bu işe el attıktan sonra bu coğrafyada büyük isyanlar olmuştur. Bunun içinde biri mazlumları, diğeri egemenleri tutan iki damar var. Bugünkü anlayış, egemenleri tutan damarın devamıdır.”

 

 

“BEN HENDEK POLİTİKASINI HİÇ DESTEKLEMEDİM”

 

 

“HDP’den teklif geldi mi?” sorusuna “Hayır” yanıtını veren Sarp Kuray, “Gelse düşünür müsünüz?” şeklindeki soruyu ise şöyle yanıtladı:

 

 

“Hayır. Fırsat 2004-2005’te kaçırıldı. Yani o demokratik toplum, ortak vatan projesidir. Eşit ve özgür yurttaşlık temelinde olan, Türkiye’nin tarihsel birikimlerine, arka planlarına çok değer veren bir projedir. Kürt ve Türk unsuru bu ülkede ne zaman bir sıkıntı olsa her zaman yan yana gelmiştir. Bu iş ta Alparslan Gazi’den itibaren böyledir. Bizim, birlikte çözüme yatkın bir tarihi arka planımız var. Her şeye rağmen bölge halkının yüzde 60’ı ‘Hayır’ demiştir. O bölgede evleri yıkılmış olmasına, bütün baskılara rağmen o adamlar sırtına bohçasını alıp Erbil’e gitmez, İstanbul’a gelirler, Adana’ya, Mersin’e gelirler. Sosyolojik anlamda bunun değerlendirilmesi gerekiyor. Bu iş öyle kurban edilmemeli. Ben hendek politikasını hiç desteklemedim. 7 Haziran’da elde edilen yüzde 13’ün, bu gibi politikalar olmadığı takdirde daha da büyüyeceğine inanmıştım. Kendi partilerinin dışında çok insan oy atmıştı. Ama olmadı.”

 

 

NE OLMUŞTU

 

Sarp Kuray, asker olduğu dönemde 16 Haziran Örgütü’nün kurucusu olduğu iddiasıyla yargılandığı İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde, AİHM’in adil yargılama yapılmadığı hükmünün ardından yeniden görülen davada, yine müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı. Davaya konu olan 16 Haziran Örgütü’nün Kuray’dan başka üyesi bulunmadığı haberleriyle gündeme gelmişti.

 

 

 

Kaynak: Odatv.com

 

 

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar