CHP’li Yılmazkaya: Özgür basına darbe vuruldu!

CHP’li Yılmazkaya: Özgür basına darbe vuruldu!
9 Ocak 2020 13:34

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yazılı bir açıklama yapan CHP Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya, “Hükümeti medyanın yaklaşık yüzde 95’ini etkisi altına aldığı ülkemizde Yolsuzluklarla ilgili haber yaptığınızda veya iktidarı eleştirel haberler yaptığınızda yargılanmamınız kaçınılmaz oluyor” dedi.

 
Türkiye’nin basın özgürlüğü açısından her yıl, bir önceki yıla göre daha fazla geriye gittiğini belirten Yılmazkaya, birçok gazetecinin cezaevinde olduğu ülkemizde medya üzerindeki baskılar ve ekonomik yaptırımlar giderek artmaktadır” dedi.
Türkiye’de ‘özgür basından söz etmenin olanaksız durumda olduğunu kaydeden Yılmazkaya, Yılmazkaya. “Resmi ilan ücretlerine 2020 yılı için yapılan düzenlemelerinde yerel gazeteler için resmi ilanın bir santimetrekaresinin tek sütundaki yayım ücreti KDV hariç 15 TL’den bu yıl 17 TL’ye yükseltilmesi yerel basını ekonomik darbe” olarak nitelendirdi.

 
Birçok sorunla uğraşan yerel medyanın bu uygulamayla ayakta durması çok zor diyen Yılmazkaya 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; Son yıllarda binlerce gazeteci işten çıkarıldı, yüzlerce gazeteci darp edildi, yüzün üzerinde gazeteci istifaya zorlandı, onlarca olay ile ilgili hükümet yayın yasağı koydu. Basın çalışanlarının işten çıkarıldığı, darp edildiği, istifaya zorlandığı ve baskı altına alındığı bir ortamda özgür basından söz etmek olanaksızdır. Basın özgürlüğü ve demokrasi konusunda mücadele eden arkadaşlarımızın bu şekilde baskı görmeleri, son derece üzüntü verici bir durumdur.”

 

 
Özgür basının, demokrasinin gelişmesi açısından çok önemli olduğunu vurgulayan Yılmazkaya, “Haber yapmanın suç olduğu Türkiye’mizde maalesef ki basını özgür olmayan ülke olarak dünya tarihinin karanlık sayfalarına geçtik.
Toplumun gerçekleri öğrenmesi adına mücadele veren, doğru, ilkeli ve objektif haberciliği benimseyen, sadece işini yaptığı için tutuklanan, haber yaptığı için işten çıkarılan, baskı gören değerli basın emekçilerinin hak ettiği konuma gelmesi ve özgür basının önündeki engellerin kaldırılması temennisiyle, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyor, bu onurlu mesleklerinden ötürü, verdikleri mücadele azminden dolayı hepsini yürekten tebrik ediyorum!”

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar