CHP’li Yeşil: TÜİK’in rakamları iktidarı kurtaramayacak!

CHP’li Yeşil: TÜİK’in rakamları iktidarı kurtaramayacak!
11 Aralık 2020 17:27

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, TÜİK’in açıkladığı 2020 yılı Eylül ayı işsizlik ve istihdam verilerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

 

 

Yeşil, pandemi sürecinde alınan önlemler kapsamında birçok işletmenin kapatılmasıyla birlikte istihdam ve işsizlik tablosunun içler acısı olduğunu belirti. CHP’li Yeşil’in açıklaması şu şekilde:

 

AKLIMIZLA ALAY EDİYORLAR

 

 

“TÜİK’e göre dar işsizlik oranı 1,1 azalıp yüzde 12,7 seviyesinde gerçekleşti. Türkiye genelinde işsiz sayısı 2020 Eylül’de, geçen yıla nazaran 550 bin kişi azalarak 4 milyon 16 bin kişi olduğu belirtiliyor. TÜİK’in ülkenin gerçeklerinden kopuk olduğunu ifade eden Yeşil; Türkiye’deki işsiz yurttaşlarımızın sayısı 12 milyon 200 bine ulaştığını söyledi. Yeşil, “Bugünün şartlarında, gençlerimiz iş bulamıyor, esnaf kepenk kapatıyor, yurttaşlarımız evine ekmek götüremiyor, İŞKUR’un önünde kilometrelerce kuyruk oluşuyor. Bu tabloya rağmen TÜİK’in işsizlik oranında düşüş olduğunu açıklaması hayalidir, gerçeklerin halka yansıtılmadığının göstergesidir” şeklinde konuştu.

 

AKP, KARANLIK TABLOYU ÖRTBAS EDİYOR

 

 

TÜİK’in iktidara göre rakamları yumuşattığını ifade eden Yeşil; “AKP, TÜİK aracılığıyla yarattığı karanlık tabloyu örtbas etmeye çalışıyor. Ancak gerçekler ortada, insanlar “iş, aş” diyerek intihar mektupları bırakarak canına kıyıyor. Çok değil daha kısıtlamanın ilk günlerinde İstanbul sokaklarında “yemeğiniz yok mu” diye gezinip yemek isteyen vatandaşımızın sesi hala kulağımızda. İktidar halktan o kadar kopuk ki evimde ekmek yok diyen vatandaştan bihaberler. Bırakın bu yalanları, halkı kandırmaktan vazgeçin. Yarattığınız bu karanlık, ufak hesaplar ile kapatılamayacak kadar büyük. Milyonların işsiz, umutsuz olduğu bir ülkede çökmekte olan iktidarınızı TÜİK rakamları da kurtaramayacak!” yorumunda bulundu.

 

 

Yorumlar

Yorumlar