CHP’li Yeşil: Ankara Çubuk’taki hobi bahçeleri, ‘2. konut hobisine’ mi dönüşüyor?

CHP’li Yeşil: Ankara Çubuk’taki hobi bahçeleri, ‘2. konut hobisine’ mi dönüşüyor?
8 Haziran 2018 09:15

‘’ Hobi Bahçeleri’’ adı altında, verimli tarım topraklarımızın parçalanarak orta yerinde bu alanların kalıcı yapılaşması anlamına gelecek fiili bir plansız kentleşme sürecinin ilk adımı mı atılmak istenmektedir? Diyen Ankara Milletvekili Nihat YEŞİL, İçişleri Bakanı SOYLU’ya sorular sorarak Çubuk’u Meclis Gündemine taşıdı.

 

 

İşte o manidar sorular:

 

 

Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu yazılı olarak cevaplandırılmasını bilgilerinize arz ederim.

Ankara iline bağlı, Ayaş, Çubuk, Kızılcahamam ve Kahramankazan ilçelerinde ‘’Verimli Tarım Toprakları’’ hobi bahçelerinin yoğun olarak kurulduğu bilgisi ve bazı tereddütler açık basına yansımıştır. Hobi bahçesi adı altında ruhsatsız, izinsiz ve çarpık yapılaşmada artış gözlenmektedir.

 

Bu bağlamda;

1. Hobi bahçeleri uygulaması ilgili belediyeler tarafından İmar Kanunu’nun hangi ilgili yönetmeliği uyarınca ve hangi açık maddesine göre yapılmaktadır?

2. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin hobi bahçeleri yer seçimi ve işletilmesi ile ilgili bir yönetmelik veya yönergesi var mıdır? Yoksa bu konu ile ilgili yeni bir düzenleme çalışması gündemde midir?

3. ‘’Hobi Bahçeleri’’ neden özellikle verimli tarım toprakları üzerine kurulma eğilimindedir?

4. İlgili ilçe belediyeleri ve Ankara Büyükşehir Belediyesine ait araziler üzerinde mevcut hobi bahçesi projeleri var mıdır?

5. Diğer bir değişle; ‘’ Hobi Bahçeleri’’ adı altında, verimli tarım topraklarımızın parçalanarak orta yerinde bu alanların kalıcı yapılaşması anlamına gelecek fiili bir sürecin ilk adımı mı atılmak istenmektedir?

6. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İl Müdürlüğü’nün, Ankara Valiliği’nin ve anılan belediye başkanlıklarının konunun amacına uygun olarak yasal düzenleme ve idari tedbirlere yönelik bir düzenlemesi veya alınan bir meclis kararı var mıdır?

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar