CHP’li Tüzün: 30 Ağustos tam bağımsızlıktır, Türkiye Cumhuriyeti’nin temel taşıdır!

CHP’li Tüzün: 30 Ağustos tam bağımsızlıktır, Türkiye Cumhuriyeti’nin temel taşıdır!
28 Ağustos 2020 11:34

Cumhuriyet Halk Partisi Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında; ‘’30 Ağustos Zafer Bayramı, tam bağımsızlığın adıdır, Türkiye Cumhuriyeti’nin temel taşıdır’’ ifadelerini kullandı.

 
Mesajında 30 Ağustos Zafer Bayramının tarihimizdeki yeri ve önemine değinen Milletvekili Tüzün, şunları kaydetti:

 
‘’30 Ağustos tarihi, topraklarımızın işgalden kurtarılıp Türkiye Cumhuriyeti’nin temeline ilk harcın konulduğu gündür. Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde ulusal kurtuluş savaşımızın zaferle taçlandığı günü ifade eden 30 Ağustos, Türk Milletinin zincirlerden kurtulduğu, özgür, onurlu, insanca bir yaşam için ödediği bedellerin sonunda elde ettiği şanlı bir zaferdir. Bundan dolayıdır ki 30 Ağustos, tam bağımsızlıktır, toprak bütünlüğüdür, birliktir, kardeşliktir. Atatürk’ün başkomutanlığında yapıldığı için Başkomutanlık Meydan Muharebesi adıyla da bilinen Büyük Taarruz’un başarıyla sonuçlanmasından sonra Yunan orduları İzmir’e kadar takip edilmiş; 9 Eylül 1922’de İzmir’in kurtarılmasıyla Türk toprakları Yunan işgalinden kurtulmuştur. İşgal birliklerinin ülke sınırlarını terk etmesi daha sonra gerçekleşse de, 30 Ağustos sembolik olarak ülke topraklarının geri alındığı günü temsil eder.

 
Bizler de Kuruluş ve Kurtuluşun Şehri Bilecik ve tüm ülke sathında, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının bizlere bıraktığı kahramanlığı yaşatmaya ve bu cennet vatanın yılmaz bekçileri olmaya devam edeceğiz.

 
Bizlere özgür ve mutlu Türkiye’yi emanet eden, Türkiye Cumhuriyeti’nin mimarı ve kurucusu, Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere kahraman gazilerimizi ve şehitlerimizi minnet ve şükranla anıyor, bütün milletimizin 30 Ağustos Zafer Bayramını kutluyorum’’

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar