CHP’li Türkmen: Yaz saati uygulamasından vazgeçecek misiniz?

CHP’li Türkmen: Yaz saati uygulamasından vazgeçecek misiniz?
10 Ekim 2017 09:16

CHP Adana Milletvekili Av. Elif Doğan Türkmen, tüm itirazlara rağmen kalıcı hale getirilen yaz saati uygulamasını Bakan Albayrak’a sordu.

 

 

 

 

Türkmen, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına gönderdiği soru önergesinde, tasarruf vaatleri ile ve Bakanlar Kurulu Kararı ile kalıcı hale getirilen yaz saati uygulamasının enerji tüketim verilerine göre hüsranla sonuçlanması hakkında bilgi istedi.

 

 

 

ENERJİ TÜKETİM VERİLERİNE GÖRE SONUÇ HÜSRAN

 

1972 yılından 2016 yılına kadar aralıksız ve tüm ülke çapında istisnasız uygulanan yaz saati uygulamasının 08.09.2016 tarihinde Bakanlar Kurulu Kararıyla kalıcı hale getirildiğine değinen Elif Doğan TÜRKMEN, “kamuoyunda  büyük tartışmalara neden olan söz konusu uygulama ile vatandaşlar sabahları karanlıkta kalkıp işe ve okula giderken, yine karanlıkta eve dönmek zorunda kalmışlardır.” dedi.

 

 

Türkmen, kalıcı hale getirilen yaz saat uygulamasının vatandaşa sıkıntı yaratırken, saat farkının açılması nedeniyle yurtdışı iletişim ve ticari hayatını olumsuz etkilemiş ve elektrik tüketiminde tasarruf bir yana artış yaşanmış ve neticede bu uygulama sosyal ve ekonomik alanda olumsuz etkilere neden olduğunu sözlerine ekledi.

 

YAPILAN ÇALIŞMALARDA ÖNGÖRÜLEN TASARRUF FİYASKO ÇIKTI

 

Özellikle elektrik tüketiminin yoğun olduğu İstanbul, Ankara, Kocaeli, İzmir ve Bursa gibi büyük illerde sabah okula ve işe gitmek için gün doğmadan kalkılmak zorunda kalınmasının yarattığı sıkıntılar bir yana, hanelerde elektrik tüketiminin de artmasına neden olduğuna ve alınan bu kararın enerji tasarrufu sağlayıp sağlamayacağı hakkında 27 Aralık 2016 tarihinde 7/10337 esas numarası ile bir soru önergesi verdiğini belirten Elif Doğan Türkmen, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının verdiği cevapta, Bakanlık koordinatörlüğünde, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) tarafından bilimsel bir çalışma gerçekleştirildiği, yapılan çalışmada elektrik tüketiminde tasarruf hesaplamalarına uygun olarak olumlu etki gözlemlendiğinin belirtildiğini kaydetti.

 

ENERJİ İSRAFI KATLANARAK YÜKSELDİ

 

Ancak, geçen bir yılda, öngörülen tasarruf sağlanamadığı gibi, vatandaşın, meslek odalarının şikayetine ve Danıştay’ın kararına rağmen kalıcı hale getirilen yaz saati uygulaması enerji tüketim verilerine göre 30 Ekim 2016-26 Mart 2017 tarihleri arasındaki 5 aylık süreçte yüzde 6.3 yükselerek enerji israfını arttırdığını kaydeden Elif Doğan Türkmen, bununla beraber doğalgaz tüketiminin de katlanarak yükseldiğini söyledi.

 

ENERJİ BAKANINA ÇAĞRIMDIR: İNADI BIRAKIN, VATANDAŞLARIN, ÜLKE EKONOMİSİNİN LEHİNE OLANI YAPIN, KIŞ SAATİ UYGULAMASINA GEÇİN…

 

Elif Doğan Türkmen, Bakan Albayrak’a, “Bir inat uğruna kalıcı hale getirilen yaz saati uygulamasından vazgeçerek Türkiye şartlarına ve coğrafyasına uygun yaz-kış saati uygulamalarına tekrar dönmeyi düşünüyor musunuz?” diye sordu.

 

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar