CHP’li Topal: Ölüm iş güvenliğinin fıtratı olmaya devam mı edecek?

CHP’li Topal: Ölüm iş güvenliğinin fıtratı olmaya devam mı edecek?
7 Şubat 2018 09:55

CHP Hatay Milletvekili Topal, 06.02.2018 tarihli vermiş olduğu yazılı soru önergesinde son beş yıldır artan işçi ölümlerini dile getirdi. İş Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG)’in hazırlamış olduğu rapora göre; Ocak ayında en az 141 emekçinin iş cinayetlerinde yaşamını yitirdiği belirtilmiştir. İSİG’in raporuna göre ölenlerin 2’si kadın, 5’i çocuktur.

 

 
Raporda bir diğer dikkat çekici nokta ise, işçi intiharlarındaki artış olmuştur. Serkan Topal özellikle işçi intiharlarının üstünde durarak, çalışma şartlarının iyileştirilmesine vurgu yapmıştır. Topal, “Türkiye’nin kanayan yaralarından biri olan işçi ölümlerinin her geçen yıl artarak devam etmesi kaygı vericidir.”

 
Topal iş cinayetlerinin en çok inşaat, tarım, metal, taşımacılık ve belediye/genel işler işkollarında gerçekleştiğini dile getirirken, en fazla ölüm nedenini, “yüksekten düşme, trafik/servis kazası ve ezilme/göçük” olarak belirtmiştir.

 
Topal verdiği soru önergesinde; “işçi intiharlarının ve iş cinayetlerinin artış nedenini” sorarken, “ölüm; iş güvenliğinin fıtratı olmaya devam mı edecektir” diye sormuştur.

 

 

CHP’li Topal Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’na şu soruları yöneltti:

 

 

1) Son beş yılda yaşanan işçi ölümleri hangi firmalarda yaşanmıştır? Bu firmalara iktidar tarafından kaç ihale verilmiştir?
2) Son beş yılda yaşanan işçi ölümleri sonrası kaç firmaya ceza kesilmiştir? Bu cezaların ne kadarı tahsis edilmiştir?
3) İşçi intiharlarının artmasının nedenleri nelerdir?
4) İşçi ölümlerinin azaltılması için alınan önlemleriniz var mıdır? Varsa neden ölüm iş güvenliğinin fıtratı olmaya devam etmektedir?

 

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar