CHP’li Tığlı: Ege adalarıyla ilgili sorulara neden cevap verilmiyor?

CHP’li Tığlı: Ege adalarıyla ilgili sorulara neden cevap verilmiyor?
5 Şubat 2020 09:52

Cumhuriyet Halk Partisi Giresun Milletvekili Necati Tığlı’nın Ege Adalarıyla İlgili Soru Önergesini Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay “Görev ve Yetki Alanıma Girmiyor” Diyerek İade Etti.

 

 

 

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı’nın Ege Denizindeki adalarımızın durumu ile ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle 25 Kasım 2019’da TBMM Başkanlığına bir soru önergesi vermişti. Ancak bu önerge, Meclis Başkanı Mustafa Şentop tarafından “Tek amacı istişare sağlamaktan ibaret konular” denilerek 12 Aralık 2019’da kabul edilmemiş ve iade edilmişti. Meclis Başkanı’nın istediği şekilde ve AKP’yi incitmeden yeniden derlenen soru önergesi, 18 Aralık 2019 tarihinde tekrar TBMM Başkanlığına verilmişti. Ancak bu önerge şimdi de “Görev ve Yetki Alanımıza Girmiyor” denilerek Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından iade edildi.

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, “Verilen ilk önergenin “kişisel bulunarak ve Tek amacı istişare sağlamaktan ibaret konular” denilerek iade edilmesi şartını soruları yumuşatarak aştığını söylese de 18 Aralık 2019 tarihinde verdiği ikinci soru önergesine 31 Ocak 2020 tarihinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından verilen cevapta “Cumhurbaşkanlığı Merkez Teşkilatı ile Cumhurbaşkanlığına Bağlı Kurum ve Kuruluşların Görev Alanına Giren Konulara İlişkin Önergeler Cevaplandırılmaktadır” sözünü asla kabul etmediğini ve Cumhurun temsilcisi olan bir makamın yardımcısı olan kişinin, Cumhuru ilgilendiren tüm konulara cevap vermek zorunda ve yetkisinde olduğunu, eğer cevap vermekten kaçıp konuyu başka Bakanlıklara atıyorsa bu işin altında bir bit yeniği var demektir” dedi.

 

 

İŞİNİZE GELMEYEN SORULARI NEREYE KADAR İADE EDECEKSİNİZ

 

 

CHP’li Tığlı, ilk önce TBMM Başkanı Mustafa Şentop tarafından içi boş ve anlamsız gerekçelerle iade edilen şimdi de Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından cevaplandırılmayan soruları “Balkan Savaşı’nda, I. Cihan Harbinde, Çanakkale’de, Sakarya’da, Büyük Taarruz’da ve Kurtuluş Savaşı’nda canlarını hiçe sayarak şehit olan yüzbinlerce insanımız ve Ege Adalarında neler olup bittiğini merak eden tüm yurttaşlarımız için sormaya devam edeceğim. Bu soruları şimdi de Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na sormak üzere Meclis Başkanlığı’na ilettim. Eğer onlarında görev ve yetki alanlarına girmiyorsa o zaman Ekonomi Bakanı’na soracağım, belki onun yetki alanındadır” ifadelerini kullandı.

 

 

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı’nın Ege Denizindeki adalar için iki defa sorduğu ama AKP’nin ısrarla yanıtlamaktan kaçındığı sorular:

 

 

· Dışişleri Bakanlığı tarafından 18 Mart 2019 tarihinde Birleşmiş Milletlere (BM) gönderilen resmi bir mektup var mıdır? Varsa, bu mektubun içeriğinde Ege’de ki adalarla ilgili bir açıklama / tanımlama yapılmış mıdır? Bu mektupla birlikte Türkiye’ye ait olan 92 bin kilometrekarelik kıta sahanlığı ile bazı adaların resmen Yunanistan’a bırakıldığı iddiaları doğru mudur?

· Avrupa Birliği Resmî Gazetesi ve Yunan Resmî Gazetesi’nde yayımlanan haritaların yanlış ve işgalci bir zihniyetin ürünü olduğuna dair BM’ye AB ülkelerine ve Yunanistan’a herhangi bir itiraz başvurusu neden yapılmamıştır? Siz bu ülkenin menfaatlerini ve topraklarını korumakla yükümlü olan kişilerden değil misiniz?

· Ege Denizinde silahsızlanma şartı olduğu halde, Yunanistan’ın adalara silah yığınağı yaptığı ve füze bataryaları yerleştirdiği yönünde çıkan iddialar doğru mudur? Milli İstihbarat teşkilatı ve Millî Savunma Bakanlığı yetkililerinden konuyla ilgili bilgi aldınız mı?

· Ege’deki adalarımızın Yunanistan tarafından işgal edilmek istendiği iddiaları doğru mudur? Rahatsız ediyorsa neden konuyla ilgili kamuoyunu aydınlatıcı ve bilgilendirici açıklamalar yapmıyorsunuz?

· Lozan Barış Antlaşması ile birlikte kıyı sınırları ve kıta sahanlığı çizilen Türkiye Cumhuriyeti devletinin Ege denizinde ki ada ve kaya parçası sayısı kaçtır? AKP iktidarı döneminde Yunanistan’a adalar hakkında verilmiş herhangi bir söz var mıdır?

· 2015 yılından bu yana Taşoz Adası’nın 6 millik Türk karasuları içinde petrol arama çalışmalarına İsrail ile birlikte devam eden Yunanistan’a petrol arama çalışmalarına son vermesi ve 6 Millik Türk Karasularını İsrail ile birlikte derhal terk etmesi için neden bir açıklama ya da diplomasi girişimi yapılmamıştır? Ülke menfaatleri ve güvenliği düşünüldüğünde Yunanistan’ın adalarımız üzerinde yaptığı bu işgalci davranışı durdurmak için ne yapacaksınız?

· Ege Denizi’nde Yunanistan’ın adalarımıza yaptığı işgal girişimini Cumhurbaşkanlığı makamı biliyor mu? Önlem alınmadığı sürece vatan topraklarının daha da fazla yağma edileceğini biliyor musunuz?

· AKP döneminde Türkiye ile Yunanistan arasında yapılan çeşitli gizli görüşmelerden sonra İzmir, Aydın ve Muğla sınırlarındaki 17 ada ve bir kayalığımızın Yunanistan’a verildiği hatta herhangi bir anlaşma ile hiçbir ülkeye devredilmemiş Bulamaç ve Eşek Adaları’nda Yunanistan’a ait belediyelerin kurulduğu iddiaları doğru mudur? Türkiye ile Yunanistan arasında nasıl bir antlaşma yapılmıştır ki bu adalar Yunanistan’a verilmiştir?

· 15 Temmuz hain darbe girişiminde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a saldıran ve daha sonra Ege Denizi’nde Türkiye’ye ait olan Keçi Adası’na kaçan hainlerin yakalanması ve Türkiye’ye getirilmeleri için Türk Silahlı Kuvvetleri askerlerinden Pasaport istendiği iddiaları doğru mudur?

· Dönemin Başbakanı Binali Yıldırım’ın, Ege Denizi’nde ki Koyun Adası’na Yunanistan Gümrüğünden geçerek pasaportla giriş yaptığı iddiaları doğru mudur? Doğru ise kendi seçim bölgesi olan İzmir iline bağlı Koyun Adası neden artık Türkiye Cumhuriyeti’nin değildir?

· Ege meselelerinin tüm yönleriyle ele alınması ve sorunların çözülmesi için bugüne kadar Yunanistan ile hangi konuları hangi diplomatik kurallar altında yaptınız? Yunanistan’ın adalar üzerinde Lozan Barış Antlaşması ve Paris İtalyan Barış Antlaşması’na uymadığını gördüğünüz halde neden Yunanistan’a bir nota vermiyorsunuz?

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar