CHP’li Taşcıer’den rapor: Çocuk sahibi olmak lüks oldu!

CHP’li Taşcıer’den rapor: Çocuk sahibi olmak lüks oldu!
27 Mayıs 2020 09:32

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Gamze Taşcıer bir çalışma yaparak son bir yılda bebek bakım masraflarının artışını ortaya koydu. Bebeğin ve annenin beslenmesi ile bebeğin temizliği üzerinden ürünlerin bir sene önceki fiyatları ile bugünü karşılaştıran Taşcıer, bebek bakım masraflarında ortalama yüzde 35’lik bir artış olduğunu belirtti.

 

 

Taşcıer’in hazırladığı rapor şu şekilde:

 

 

Ülkemizin içinde bulunduğu ve günden güne derinleşen ekonomik krizin etkisiyle, halkımız hızla yoksullaşmaktadır. Kötü yönetilen ekonomi, zamlar, enflasyon ve artan vergi yükü nedeniyle vatandaşlarımız masrafları alabildiğine artmıştır. Bu masrafların en büyüklerinden biri de bebek bakım masraflarıdır. Aileleri tarifsiz bir mutluluğa kavuşturan ve sevinç kaynağı olan bebeklerin, ne yazık ki bakım masrafları vatandaşın belini büker hale gelmiştir. Türkiye’de sadece geçtiğimiz yıl 1 milyon 183 bin 652 bebek doğduğu düşünüldüğünde, milyonlarca ailenin dünyaya getirdikleri biricik yavrularını büyütebilmek için büyük harcamaları göğüslediği de görülebilecektir.

 
Artan bebek bakım masraflarının, bebeğin ve annenin beslenmesi ile bebeğin temizliği özelinde, sadece son bir yılda ne ölçüde arttığını tespit edebilmek için bir inceleme çalışması yapılmıştır. En bilinen iki süpermarket ve bir anne bebek ürünleri mağazasının online satış platformlarında Nisan-Mayıs 2019 ve Mayıs 2020 tarihlerindeki sayfalarında yine en bilinen markaların satış fiyatları karşılaştırılmıştır. Böylece söz konusu markaların bir senede, aynı ürünlerindeki fiyatların artış oranı ortaya konulmuştur. Sonuçta bir yılda bebek bakım masraflarının ne denli arttığı, ailelerin ekonomik olarak nasıl bir yükle karşılaştıkları anlaşılmıştır.

 
*Aşağıda her ürün başlığında en bilinen marka/markaların ürünlerine yer verilmiştir. Her ürünün en bilinen markanın olduğu tekrar tekrar ifade edilmeyecektir.

 

 

Bebek bakımı için en büyük ihtiyaçların başında gelen bebek bezinin fiyatı sadece bir senede ciddi artış yaşamıştır. Markanın söz konusu iki marketteki prematüre (0), 2, 3 ve 4 beden bezlerinin fiyatları karşılaştırıldığında %23.6’lık bir artış olduğu görülmektedir. 0 bedende %25, 2 bedende %37.6, 3 bedende %18.9, 4 bedende %12.9 fiyat artışı olmuştur.

 
Bebeklerin gelişimi için önemli olan bir diğer ürün de 0-6 ay arası kullanılan bebek sütü ve genellikle 18 ay sonrası kullanılan devam sütleridir. Markanın hem 350 gramlık bebek sütü hem de yine 350 gramlık devam sütü %25.9’luk bir artış görmüştür.

 
Mama fiyatları da yüzde %24.3’lük artışla ailelerin ekonomisini zorlamayı sürdürmektedir. Bir markanın marketteki 120 gramlık meyve püreli mamasının fiyatı %32 artmıştır. Başka bir markanın da 125 gramlık maması anne bebek ürünleri mağazasında %16.6 artmıştır.

 
Bebekler için özel olan şampuanların da fiyatı son bir senede hızla artmıştır. Markanın çok satan 500 ml bebek şampuanı %33.6 fiyat artışı görmüştür.

 
Bebeklerde fazlaca kullanılan bir diğer ürün de kremlerdir. Bu kalemde de %20.5’lik bir artış görülmektedir. Anne bebek ürünleri mağazasında bir markanın bebek bakım kreminin fiyatı %28.6 artarken, bir diğer markanın pişik önleyici kremi %12.5 artmıştır.

 
Küçük bebeklerin nefes almalarını kolaylaştırabilmek ve tıkanan burunlarını açabilmek için kullanılan burun temizleyicilerde de %37.1’lik artış yaşanmıştır.

 
Annelerin süt miktarlarını artırabilmek için çokça kullandıkları sütlü içecek fiyatı %99.8’lik artışla ikiye katlamıştır. Emziren anneler için olan 200 gramlık sütlü içecek karışımının fiyatı 9,98 liradan, 19,95’e yükselmiştir.

 
Emziren annelerin kullandığı göğüs pedleri de %30.5 gibi ciddi fiyat artışı gören bir diğer üründür. Anne bebek ürünleri mağazasında bir markanın 60 adetlik göğüs pedinin fiyatı %17.7 artarken, bir başka markanın 40 adetlik paketinin fiyatı %43.4 artmıştır.

 
Emzirmekte olan annelerin her gün kullandığı bir başka ürün de göğüs pompalarıdır. Elektrikli ve manuel versiyonları olan bu ürünler ortalama %23.6’lık bir fiyat artışı yaşamıştır. Anne bebek ürünleri mağazasında aynı markanın elektrikli pompası %30.5, manuel versiyonu ise %16.8 fiyat artışı görmüştür.

 

Sonuç olarak sadece son bir senede, tüm kalemleri içermese de, bebeğin ve annenin beslenmesi ile bebeğin temizliği masraflarında ortalama %35’lik bir fiyat artışı olduğu söylenebilecektir. Tabi ki bebek masrafları bunlarla da bitmemektedir. Aileler giyimden, bebek arabasına, mobilyadan, yakılan doğalgaza, birçok ek masrafla karşılaşmaktadır. Bu başlıklar da dikkate alındığında ve dur durak bilmeyen zamlar düşünüldüğünde bebek bakım maliyetinin çok daha fazla oranda arttığı görülecektir. AKP Genel Başkanı’nın sürekli olarak tekrarladığı çok çocuk yapma çağrısı, Saray ile halk arasındaki uçurumu ortaya koymakta, ülkeyi yönetenlerin vatandaşın halinden bihaber olduğunu bir kez daha gözler önüne sermektedir. İğneden ipliğe her şeye zam gelirken, çalışanların maaşları aynı ölçüde artmamakta, işsizler ordusu da her geçen gün büyümektedir. Sonuç olarak vatandaşlarımız aldıkları ücretlerle hayatlarını idame ettirmekte zorlanmakta, hızla yoksullaşmakta, çocuk sahibi olmak da adeta lüks haline gelmektedir.

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar