CHP’li Taşcıer’den çocuk istismarı vakaları için önlem çağrısı!

CHP’li Taşcıer’den çocuk istismarı vakaları için önlem çağrısı!
28 Mayıs 2020 10:51

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili ve Parti Meclisi üyesi Gamze Taşcıer, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi vererek, salgın dönemindeki çocuk istismarı vakalarını sordu. Dünya örneklerini hatırlatan ve salgın dönemlerinde evde kalma süresinin artmasıyla çocuk istismarı vakalarının ve buna bağlı olarak çocuk yaşta yapılan doğumların da hızla arttığını belirten Taşcıer, buna karşı alınan önlemleri sordu.

 

 

“Çocuk istismarı vakaları büyük oranda aile içinde veya yakın aile üyeleri tarafından gerçekleştiriliyor.” hatırlatmasını yapan Taşcıer, “Salgın ve karantina nedeniyle evde kalınan sürenin artması hem kadınlara hem de savunmasız durumda olan çocuklara yönelik tehditi artırıyor. Hem dışarı çıkmanın kısıtlı olması hem de okulların kapalı olması ve öğretmenleri ile görüşemiyor olmaları, çocukların istismara karşı seslerini duyurabilecekleri olanakları oldukça kısıtlıyor. İktidarın buna karşı önlem alması şart.” ifadelerini kullandı.

 

 

Taşcıer önergesinde şunları kaydetti:

 

İlgili sivil toplum kuruluşlarının açıklamalarına göre çocuğun cinsel istismarında Türkiye, dünya sıralamasında üçüncü sırada yer almaktadır. İstanbul Barosu Çocuk Hakları Merkezi’nin yaptığı açıklamaya göre ülke genelinde 1 Şubat-10 Mart 2020 arasında cinsel istismar mağduru 464 çocuk için avukat görevlendirmesi yapılırken, pandemi dönemini kapsayan 10 Mart-20 Nisan 2020 arasında ise 178 mağdur çocuk için görevlendirme yapılmıştır. Daha önceki yıllarda da 10 Mart-20 Nisan tarihleri aralığında aynı suç hakkında 2019’da 508, 2018’de ise 375 mağdur çocuk için avukat görevlendirilmesi yapıldığı belirtilmiştir. Pandemi sürecinde görevlendirilen avukat sayısının azalması, çocuğun cinsel istismarı suçunun azaldığını değil, çocuk haklarının korunmasıyla ilgili mekanizmalara erişimin güçleştiğini gösterdiği düşünülmektedir.

 
Bu çerçeveden hareketle,
1. COVID-19 pozitif vakanın ülkemizde ilk kez görüldüğü 10 Mart 2020 tarihinden 27 Mayıs 2020 tarihine kadar kaç çocuk istismarı vakası yaşanmıştır?
2. 10 Mart-27 Mayıs 2020 tarihi arasında istismara uğrayan çocukların yaşları kaçtır?
3. Çocuk istismarı suçunun genellikle aile ve ailenin yakın çevresindeki kişilerce işlendiği bilinmektedir. Salgın ve karantina nedeniyle evde kalınan sürenin artmasıyla istismar vakalarının da artış gösterebildiği, dünyada daha önceki örneklerde görüleceği üzere bilinen bir gerçektir. Bu noktadan hareketle, bakanlığınızın ev içi cinsel istismar vakaları ile ilgili yaptığı çalışmalar var mıdır?
4. Evde kalınan sürenin artması, okulların kapalı olması ve çocukların yardım isteyebileceği erişim imkanlarının kısıtlanması nedeniyle cinsel istismara uğrayan çocuklar seslerini duyurmakta zorluk yaşamaktadır. Bakanlığınızın bu durumla ilgili aldığı önlemler var mıdır?
5. Son 5 yılda, yıllara göre, çocuklara yönelik cinsel istismar vakalarının sayısı kaçtır?

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar