CHP’li Taşcıer, önergesine Sağlık Bakanlığı’ndan gelen yanıtı değerlendirdi

CHP’li Taşcıer, önergesine Sağlık Bakanlığı’ndan gelen yanıtı değerlendirdi
6 Eylül 2019 10:32

CHP Ankara milletvekili Gamze Taşcıer  ‘Şehir hastanesinde hani hasta garantisi yoktu?’ başlıklı soru önergesine Sağlık Bakanlığı’ndan gelen yanıt üzerine bir açıklama yaptı.

 

 

 

Taşcıer açıklamasında şunları kaydetti:

 

 
“Söz konusu iddia tarafımıza ulaştırılmış, bunun üzerine yaptığımız çalışmalarda bizzat 112 Acil serviste çalışan personellerin ifadeleri ile doğrulama sonrası ilgili soru önergesi verilmiştir. Milletvekilinin görevlerinden biri de, böylesi iddiaları önergeler vasıtasıyla ilgililerine sormak, varsa açığa kavuşturulmasını sağlamaktır. Dolayısıyla bu durum Bakanlığın ifadesinde belirttiği “sorumsuzluk” değil, tam da aksine milletin vekili olmanın sorumluluğudur. İktidar sahibi olmak, sorulardan, soruşturmalardan istisna olmak demek değildir. Tam aksine, iktidar olmak, çağdaş demokrasilerde hesap verebilmeyi gerektirir.

Bakanlığın açıklamasında, önergem ile sağlık personelini hedef aldığım iddia edilmiştir. Geçtiğimiz günlerde verdiğim başka bir önerge ile artan ambulans yangınlarının araştırılmasını ve 112 Acil sağlık personelimizin can güvenliğinin sağlanması ile ilgili çağrı yapan bir Milletvekiline bu ithamda bulunmak inandırıcılıktan uzaktır. Bakanlığın okuma zahmetine girmediği veyahut da bilinçli bir şekilde ve özenle çarpıtmaya çalıştığı önergemde, tam da aksine 112 Acil personeline baskı yapıldığı ifade edilmiştir. Dolayısıyla bilginin de geldiği personeli kimin hedef aldığı ortadadır.

Keza Bakanlık verdiği istatistiklerde tüm Ankara ölçeğini kullanmıştır. Pek tabii olarak, örneğin Ankara merkeze 140 kilometre uzaklıktaki ilçemiz Şereflikoçhisar’daki acil bir hastanın zorunlu sebepler dışında Bilkent Şehir Hastanesi’ne sevk edilmesi zaten akıl dışıdır. Önerge ile dile getirilen iddia, merkez ilçelerden alınan hastaların Bilkent’e sevk edilmesiyle ilgilidir. Dolayısıyla tüm Ankara’daki sevklerin sayıları üzerinden Bakanlığın kendini doğrulamaya çalışması yanıltıcıdır. Keza bizzat sağlık personellerinden alınan bilgi, durumun son zamanlarda yaşanmaya başladığı yönündedir. Önerge de bunun üzerine ve bununla alakalı olarak verilmiştir.

Ayrıca, bugüne kadar önergeler ile sorduğum sorulara, kanuni zorunluluğuna rağmen aylar ve mevsimler geçmesine rağmen yanıt vermeyen Sağlık Bakanı’nın, bu konudaki hızı takdire şayandır. Bu cevaptaki hızını, diğer önergelerimde de göstermesini diliyorum.”
 

 

 

Yorumlar

Yorumlar