CHP’li Şeker’den, Oğan’a suç duyurusu: Anayasal düzeni yıkma suçunu itiraf

CHP’li Şeker’den, Oğan’a suç duyurusu: Anayasal düzeni yıkma suçunu itiraf
4 Ağustos 2017 21:13

Katıldığı bir televizyon programında, “Şimdi biz yeni bir devlet kuruyoruz, beğenin beğenmeyin bu yeni devletin kurucu lideri Tayyip Erdoğan’dır” diyen AKP eski MKYK üyesi Ayhan Oğan’a yönelik tepkiler dinmiyor.

 

 

 

 

CHP İstanbul Milletvekili Dr. Ali Şeker, Ayhan Oğan hakkında suç duyurusunda bulundu…

 

 

CHP İstanbul Milletvekili Dr. Ali Şeker, AKP MKYK üyesi Ayhan Oğan hakkında “Anayasal düzeni yıkma suçunu itiraf” suçlaması ile İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

 

 

CHP’li Şeker, Anayasayı ihlal suçunun tüm unsurlarının Oğan’ın 3 Ağustos’ta katıldığı bir televizyon programında sarf ettiği sözlerde bulunduğunu ifade etti.

 

 

seker

CHP’li Ali Şeker, suç duyurusu başvurusunu da sosyal medya hesabından paylaştı.

 

Oğan’ın Anayasal düzeni ortadan kaldırmak suçunu işlediğini öne süren Şeker, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na bulunduğu suç duyurusunda, Oğan’ın var olan düzeni değiştirdiklerini ve yeni bir devlet inşa ettiklerini ifade ettiğini hatırlattı.

 

Oğan’ın açıklamalarıyla Anayasanın ilk üç maddesindeki niteliklerin ”rafa kaldırıldığını” aktaran CHP’li Şeker, ”Oğan’ın meczup bir söylem içerisinde bunu söylediğini kabul etmek mümkün değildir. Meczup bir durumu olsaydı ülkeyi yöneten partinin karar organına üye olmaz ve onun adına sözcülük yapacak durumda olmazdı. Bu anlamda söyledikleri bilinçli yapılmış açıklamalar olarak değerlendirilmeli ve ceza kanununun 309/1. maddesinde belirtilen suçun işlenmiş olduğu kabul edilmelidir” ifadelerini kullandı.

suc

 

”ANAYASAYI İHLAL EDEN TÜM UNSURLAR OĞAN’IN İTİRAFLARINDA MEVCUTTUR”

 

Oğan’ın, ”Cebir ve şiddet kullanarak. Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs ettiğini” bildiren Şeker, ”Oğan, kurulu düzeni değiştirdiklerini ve ‘İster kabul edin, ister etmeyin’ diyerek bunu zorla yaptıklarını ve yapmaya devam edeceklerini beyan etmiştir. Ceza kanunda düzenlenen Anayasayı ihlal suçunun neredeyse tüm, unsurları Oğan’ın itiraflarında mevcuttur” dedi.

 

OĞAN NE DEMİŞTİ?

 

Oğan’ın CHP’li Şeker’in suç duyurusuna bulunmasına neden olan beyanları, ”Şimdi biz yeni bir devlet kuruyoruz. Bakın beğenin beğenmeyin, bu yeni devletin kurucu lideri Tayyip Erdoğan’dır. Bu yapılan YAŞ toplantısı yeni bir Türk Silahlı Kuvvetleri’nin inşasıdır. Biz vesayet düzenini yıktık” şeklinde.

 

 

Kaynak: Sözcü

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar