CHP’li Şeker: İhaleyi kim kazanırsa kazansın, işi Cengiz yapıyor!

CHP’li Şeker: İhaleyi kim kazanırsa kazansın, işi Cengiz yapıyor!
18 Ocak 2019 11:30

CHP İstanbul Milletvekili Dr. Ali Şeker, 12 Ocak’ta Florya’da yaşanan tren kazasının ardından Sirkeci Halkalı banliyö hattındaki gecikmeleri ve ihale sürecindeki belirsizlikleri TBMM’ye verdiği soru önergesiyle Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’a sordu.

 

 

 

Dr. Ali Şeker soru önergesiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Ankara Marşandiz kazasının ardından, İstanbul Florya’da yaşanan kaza incelendiğinde, sinyalizasyon sisteminin yapılmadığı anlaşılıyor. Bu çağda sinyalizasyonu yapmak yerine telsizle haberleşmek hangi aklın ürünü? İşi alan Cengiz inşaat olunca sinyalizasyona gerek yok mu diyorsunuz? Bu çağda demiryolu taşımacılığının fıtratında trenlerin kafa kafaya çarpışması mı var?” diye seslendi.

 

 

İstanbul banliyösü yılan hikayesine döndü

 

 

İki kez ihaleye çıkarılan, 2007’de çalışma başlandığında 48 ayda bitirileceği söylenen, aradan geçen 11 seneye rağmen hala tamamlanamayan Haydarpaşa-Gebze ve Sirkeci-Halkalı banliyö hatlarının yapımının tam bir yılan hikayesine döndüğünü söyleyen Şeker, devletin yaşanan gecikmeler nedeniyle zarara uğradığını, ulaşım için banliyö hatlarını kullanan milyonlarca İstanbullu’nun uzun yıllardır mağduriyet yaşadığını ifade etti.

 

 

Aynı işe ikinci ihalede 179 milyon euro fazla teklif

 

 

Marmaray projesinin ikinci etabı olan 43,4 kilometrelik Haydarpaşa-Gebze ve 19,6 kilometrelik Sirkeci-Halkalı arasındaki toplam 64 kilometrelik hattın ilk ihalesinin CR1 adıyla yapıldığını söyleyen milletvekili Şeker, “Bu ihaleyi 863 milyon 373 bin Euro ile AMD konsorsiyumu almıştı. AMD 2007’de ile başladı, 2010’da bıraktı ve tahkime gitti. Aynı iş için CR3 adıyla bir ihale daha yapıldı. İçinde Cengiz inşaatında olduğu ortaklığın 1 milyar 346 milyon 326 bin avro teklifine karşılık, İspanyol OHL Dimetronic ortaklığı 1 milyar 42 milyon Euro bedelle ihaleyi kazandı. Aynı iş 179 milyon Euro fazlasına verilmiş oldu. Neden? İhaleler arasında bir fark mı var? İşin boyutu mu değişti? Sözleşmeleri göremediğimiz için bunun nedenlerini bilemiyoruz ve Sayın Bakan’a soruyoruz.” dedi.

 

 

Yerli ortak dayatması gerçek mi oldu?

 

 

“OHL Dimetronic firmasının kazandığı ihalede nasıl olduğu bilinmeyen bir yöntemle Türkiye’den Kalyon, Kolin ve Cengiz ortaklığı firmaları yürütüyor. Konuyla ilgili 2015 yılının Ekim ayında verdiğim soru önergesinde yer alan ‘Yüklenici firmaya projenin devamı için yerli ortak dayatıldığı iddiaları doğru mudur?’ sorum da yanıtsız bırakıldı. Nurettin Sözen’in başlattığı İstanbul Metrosu inşaatnda da, ihalesi yapılan sinyalizasyon ihalesini kazanan Siemens’e, Tayyip Erdoğan’ın İBB başkanı olmasının ardından yerli ortak olarak Albayraklar dayatılmış; bu nedenle İstanbul metrosunun açılışı bir yıl gecikmişti, ” diyen CHP’li Şeker halkın parasıyla yapılan bu tür ihale ve projelerin şeffaf bir süreç içerisinde yürütülmesi gerektiğini belirtti.

 

 

Açılış tarihi bir muammaya dönüşen CR3 hattının maliyetinin belirsizlikler içerdiğini söyleyen CHP’li Şeker, “21 Eylül 2018 Posta gazetesinde yer alan ‘İstanbul Banliyö Hattı’nın açılış tarihi belli oldu’ başlıklı habere göre ‘Yıl sonunda bu projeyi İstanbulluların hizmetine sunacağız’ diyen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, İstanbul Banliyö Hattı çalışmalarıyla ilgili olarak da ‘Projemizin maliyeti yaklaşık 1 milyar 394 milyon 460 bin 173 avrodur. Bugüne kadar projede 843 milyon 368 bin 670 avro üstlenici firmaya ödeme yapılmıştır’ açıklamalarında bulundu” dedi.

 

 

1 milyar 42 milyon euro ihaleye 350 milyon euro fazla ödeme

 

 

“Bakanın açıklamasına göre CR3 projesi 1 milyar 42 milyon euro bedelle ihale edilmişken, neden 1 milyar 394 milyon 460 bin euro ödeme yapıldı? 350 milyon euro fazla ödemenin gerekçesi nedir” diye soran CHP’li Şeker, projenin gerçek maliyetinin ve bugüne dek yapılan ödemelerin şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşılması gerektiğini belirterek “Bu projede yaşanan aksamalar hem İstanbulluları mağdur etti hem de TCDD’yi zarara uğrattı. Bakanlık kime, ne kadar ödeme yaptığını, işin aksamasından kimlerin sorumlu olduğunu açıklamalı. Vatandaşlarımızın parasının her kuruşunun hesabını sormak bizlerin görevi” diye konuştu.

 

 

Sirkeci-Halkalı banliyö hattı Hadımköy’e uzatılmalıdır

 

 

Dr. Ali Şeker, 11 yıldır bitirilemeyen banliyö hattının Halkalı’dan sonra Ispartakule, Bahçehir, Esenkent (Hoşdere), Hadımköy istasyonları eklenerek uzatılmasını gerektiğini söyleyerek, Ulaştırma Bakanı Turhan’a böyle bir çalışmalarının olup olmadığını sordu. Şeker, söz konusu duraklar eklenerek hattın uzatılmasının, bölgeye yerleşen milyonlarca İstanbullu’nun kent merkezine ulaşımı için çok önemli bir çözüm alternatifi olacağını söyledi.

 

 

CHP’li Şeker, önergesinde aşağıdaki sorulara yanıt istedi:

 

 

1. 2006’da CR1 adıyla 863 milyon Euro’ya, 2011’de CR3 adıyla 1 milyar 42 milyon Euro’ya ihale edilen işin gerçek maliyeti nedir?

2. CR1 adıyla yapılan ihaleyi 2006’da kazanan ve 2010 yılında tek taraflı fesih ederek işi bırakan AMD Konsorsiyumu söz konusu işte taahhütlerinin ne kadarını yerine getirmiştir? Bu taahhütler karşılığında kazandığı hakediş tutarı nedir? AMD Konsorsiyumu’na yapılan ödeme tutarı ne kadardır? Faaliyete hala geçmeyen hatta kullanılacak tren vagonları ve lokomotifleri neden yıllar önce teslim alınarak yıpranmaya terk edilmiştir?

3. CR1 ihalesi ile CR3 ihaleleri arasında hat uzunluğu ve kapsamı açısından ne farklar vardır? CR1 sözleşmesi ile CR3 arasındaki 179 milyon euroluk farkın sebebi nedir?

4. 2011 yılında CR3 adıyla yapılan ihaleyi kazanan OHL Dimetronic firması taahhütlerinin ne kadarını yerine getirmiştir? Yaptığı işler karşılığında hakediş tutarı ne kadardır? OHL Dimetronic Konsorsiyumu’na yapılan ödeme tutarı ne kadardır?

5. 2011 yılından sonra CR3 veya CR3 projesini kapsayan iş için başka bir isimle herhangi bir ihale yapılmış mıdır? Yapıldıysa bu ihale kapsamı nedir? Hangi firmalar ne kadar fiyat teklifi vermiştir? Hangi firma ihaleyi kazanmıştır?

6. 21 Eylül 2018 tarihli Posta gazetesinde şahsınıza atfen yapılan haberdeki “işin bedeli 1.394.460.173 avrodur. 843.368.670 avro ödeme yapılmıştır” açıklamaları doğru mudur?

7. 21 Eylül 2018 tarihli Posta gazetesinde yer alan haber doğruysa; 1.394.460.173 avro bedelli projenin ihalesi ne zaman yapılmıştır? Bu proje ihalesinin kapsamı nedir? Hangi firmalar teklif vermiştir? İhaleyi hangi firma kazanmıştır? İhaleyi kazanan firma taahhütlerinin ne kadarını yerine getirmiştir? Bunun karşılığında hakediş tutarı ne kadardır? Kendisine ne kadar ödeme yapılmıştır?

8. Söz konusu haber gerçek değilse, haber ile ilgili bir düzeltme/yalanlama yapılmış mıdır?

9. 2011 yılında OHL Dimetronic firmasının 1.042.079.084 Euro bedelle kazandığı ihaleye 304 milyon Euro (yaklaşık 1 milyar 900 milyon ₺) daha yüksek teklif vererek (teklif tutarı 1.346.326.300 eurodur) ihaleyi kaybeden Cengiz İnşaat CR3 projesine hangi yöntemle dahil edilmiştir?

10. Cengiz Kolin Kalyon ortaklığı CR1 ve CR3 adıyla veya aynı işi kapsayan ve başka bir adla düzenlenen herhangi bir ihaleyi kazanmış mıdır? Cengiz Kolin Kalyon ortaklığı CR3 ihalesini kazanan OHL Dimetronic firmasının ortağı mıdır? Cengiz Kolin Kalyon ortaklığı CR3 ihalesini kazanan ve işi yürüten OHL Dimetronic firmasının taşeron şirketi midir?

11. 2006 yılında yapılan ihalede, yer terklerinin yapılmasının ardından başlanacak iş için 48 ay yapım süresi öngörülmesine rağmen, aradan geçen toplam 12 yılı aşkın süre sonunda işin bitirilememiş ve hattın hizmete açılamamış olmasını açıklayabilir misiniz? Bu gecikmenin sorumlusu kim ya da kimlerdir? Sorumlular hakkında herhangi bir idari ve adli süreç başlatılması düşünülmekte midir?

12. Marmaray projesinin bir parçası ve ikinci etabı olarak anılan bu projenin 2006 yılından beri tamamlanamamasının vatandaşa çektirdiği çile dışında, Hazine üzerinde yarattığı zararın boyutu ne kadardır? TCDD’nin mahrum kaldığı gelir ne kadardır? Bu gelir kaybının tazmini için nasıl bir işlem yapılması düşünülmektedir?

13. 12 Ocak 2019 tarihinde yaşanan kazanın projeyi 31 Mart 2019 yerel seçimleri öncesinde tamamlamak için taşeron firmaların aceleci davranması sebebiyle gerçekleştiği yönündeki iddialar doğru mudur? Bu iddiaların araştırılması için ne gibi çalışmalar başlatılmıştır?

14. 2002 yılından bugüne dek dünyada devlet altyapı ihalelerinden en fazla pay alan ilk 10 şirket sıralamasında yer alan 5 şirketten Cengiz, Kalyon, Kolin, Limak, MNG firmalarına verilen projeler nelerdir? Bu projelerin Hazine’ye toplam maliyeti ne kadardır?

15. Sirkeci-Halkalı arasında yapımı devam eden proje güzergahını; yoğun konut projelerinin yapıldığı, milyonlarca insanın halen yaşadığı, gelecekte büyüme ve nüfus yoğunluğunun daha da artacağı bilinen bölgede Ispartakule-Bahçeşehir-Esenkent (Hoşdere)-Hadımköy duraklarını eklenerek uzatmayı; milyonlarca insanın kent merkezine ulaşımını raylı sistemle sağlamayı ve İstanbul’un trafik sorununu çözmek konusunda katkı sağlamayı düşünüyor musunuz?

 

 

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar