CHP’li Sağlar: Ahmet Edip Uğur neden istifa etmek zorunda kaldı?

CHP’li Sağlar: Ahmet Edip Uğur neden istifa etmek zorunda kaldı?
31 Ekim 2017 15:29

CHP Mersin milletvekili Fikri Sağlar dün istifa eden Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’un demokratik hukuk devletine yakışmayan bir biçimde istifaya zorlandığını ifade etti.

 

 

 

Sağlar, Başbakan Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde şunları kaydetti:
“Basın açıklamasında Uğur; “Kendi adıma şunu söylemeliyim. Yolsuzluğunuz yok, FETÖ bağlantınız yok fakat ailenize, evinize kadar ulaşan baskılar, tehdide varan müdahaleler var. Bu katlanılacak bir durum olmanın ötesine geçmiştir. AK Parti’de siyaset yapma imkânımız ortadan kalkmıştır. Külli iradeye teslim olarak cüzi irademler milletime vefa gösteriyorum, partime ve başkanlık görevime burada veda ediyorum.”

 
Seçimle gelenin seçimle gitmesinden yana olmamız almış olduğumuz demokrasi kültürü ve siyasi ahlaktan gelmektedir. Kent vatandaşlarının seçimle getirdiği başkanların istifa nedenleri kamuoyu ile paylaşılmalıdır. Bir büyükşehir belediye başkanı; yolsuzluğu olmadığını, FETÖ ile bağı olmadığını dile getiriyor. Ancak ailesine, evine kadar ulaşan baskı ve tehditlerle müşkül duruma düştüğünü iddia etmiştir.”

 

 

CHP’li Sağlar şu sorularına yanıt istedi:
1) Ahmet Edip Uğur neden istifa etmek zorunda kalmıştır? Uğur FETÖ’cü müdür? Yolsuzluk mu yapmıştır?
2) Bir büyükşehir belediye başkanın tehdit edilmesi hangi siyasi ahlaka yakışır? İstifa etmese nasıl bir yaptırım uygulayacaktınız?
3) Tehdit ve baskı ile parti ve ülke yönetmek 21. yy siyasetine yakışıyor mu?

 

 

Yorumlar

Yorumlar