CHP’li Özel’den Bakan Albayrak’a TÜİK soruları!

CHP’li Özel’den Bakan Albayrak’a TÜİK soruları!
11 Ocak 2019 11:11

 TÜİK’in enflasyon belirleme yönteminde ‘metodolojiye ters’ hesap yaptığı iddiaları Meclis’e taşındı.

 

 

 

Konuyla ilgili Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yanıtlaması bir istemiyle soru önergesi veren CHP Yalova milletvekili Özcan Özel şu soruları yöneltti.

 

 

 

1- 2018 yılının Aralık ayından itibaren TÜİK taşra teşkilatının fiyat toplayacağı işyerlerinin TÜİK Başkanlığı tarafından belirlendiği ve fiyat alınacak işyerlerinin taşra teşkilatına bildirildiği, zincir marketlerin fiyat alınacak işyeri listesine alındığı yönündeki iddialar doğru mudur?
2- 2018 yılının Aralık ayına kadar TÜİK, BİM, A101 gibi zincir marketlerden fiyat topluyor muydu? Daha önce zincir marketlerden fiyat toplanmazken bu değişikliğin gerekçesi nedir?
3- Büyük market zincirlerinin diğer faaliyet alanlarındaki gelirlerinin ciroda perakende gibi görünmesi o firmalardan fiyat derlenmesi açısından bir sakınca yaratmayacak mıdır?
4- Tüketici fiyat endeksi sepetinde bulunan ürünlerden kaç tanesi zincir marketlerde satılmaktadır ve bunlar hangileridir?
5- 2018 yılının Aralık ayında takvimin dışına çıkarak fiyat alınma dönemi bittikten sonra fiyat derlenmiş midir, derlendi ise bunun gerekçesi nedir?
6- Ekim ayında yüksek çıkan Enflasyon rakamlarından sonra bu değişikliğe gitmenin amacı enflasyonla değil enflasyon rakamlarıyla mücadele etmek midir?
7- Milyonlarca çalışanın, emeklinin enflasyonun olduğundan daha düşük gösterilmesini, enflasyonun eksi değerlerde çıkmasını sağlayan değişikliklerle mağdur edilmesi, gerçek enflasyonun altında ezilmesi sonucunu ortaya çıkartan bu değişiklik hangi hukuki dayanakla yapılmıştır?

 

 

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar