CHP’li Özdiş’ten Bakan Yılmaz’a umre sorusu!

CHP’li Özdiş’ten Bakan Yılmaz’a umre sorusu!
10 Kasım 2017 12:06

Adana merkez Seyhan İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü’nün okullara gönderdiği yazıyla öğretmen, öğrenci ve veliler için düzenlenen Umre turuna ilişkin yazısını TBMM’ye taşıyan CHP Adana Milletvekili İbrahim Özdiş, son 15 yılda Milli Eğitim’in ABD ve Estonya’ya bilim turu düzenleyip düzenlemediğini Bakan Yılmaz’a sordu.

 

 

ANKARA /

 

Cumhuriyet Halk Partisi Adana Milletvekili İbrahim Özdiş, Milli Eğitim Müdürlüklerinin okullara gönderdiği yazıda ‘Umre turu’ düzenlendiğini ve bu konuda protokol imzalandığını belirtmesini TBMM’ye taşıdı.

 
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren CHP’li Özdiş, Umre turunun nasıl bir protokole dayandırıldığını sordu. Özdiş önergesinde, “Basına yansıyan haberlere göre Seyhan İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Hakan Üstün, 30 Ekim 2017 tarihinde ilçedeki tüm okullara yazı yollayarak “Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 2018 yılında gerçekleşecek olan öğretmen öğrenci ve veliler için umre turu ile ilgili ilgi yazı ve ekleri ilişikte gönderilmiştir. Söz konusu yazının okulunuz öğrenci öğretmen ve velilerine duyurulması hususunda gereğini rica ederim” ifadelerini kullanmıştır. Bu ifadeler çelişkiler ve açıklanmaya zorunlu bölümlerle doludur” dedi.

 
LAİKLİK İLKESİNE AYKIRI DEĞİL MİDİR?

 
Söz konusu “Umre turu’nu kapsayan kampanyanın Anayasa’nın laiklik ve Milli eğitim Temel Kanunu’nun Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı gençler yetiştirme amacı taşıyan 2. Maddesi’ne de aykırılık içerdiğine vurgu yapan Özdiş önergesinde şu soruları yöneltti:

 
1- Söz konusu resmi yazının İl Müftülüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün internet sitelerinde yayınlanmamasının gerekçesi nedir?
2- Yazıda, ek olarak Adana İl Müftülüğü’nün 24/10/2017 tarihli ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 25/10/2017 tarihli yazılarının yer aldığı belirtilse de bu yazıların içeriğine ulaşılamamıştır. Bu durumun gerekçesi nedir?
3- Umre turu nasıl bir protokole dayandırılacaktır?
4- Umre turunu düzenleyecek firma ismi nedir? Firma sahibi kimdir? AKP ile herhangi bir bağlantısı bulunmakta mıdır? İlgili firma daha önce de Milli Eğitim Bakanlığı beraber çalışma yapmış mıdır?
5- Söz konusu kampanya Anayasamızın laiklik ilkesine aykırı değil midir?
6- Söz konusu kampanya ve uygulama farklı dini inanç ve kimliğe sahip olanlarda ‘fişlenme’ korkusu uyandırmayacak mıdır?
7- Yukarıda bahsedilen yazı ve kampanya Milli eğitim Temel Kanunu’nun Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı gençler yetiştirme amacı taşıyan 2. Maddesi’ne de aykırı değil midir?
8- Milli Eğitim Bakanlığı son 15 yılda bilim ve teknoloji amaçlı (ABD’de silikon vadisi veya Estonya’da teknoloji kuruluşları v.b.) herhangi bir gezi düzenlemiş midir?

 

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar