CHP’li Kaya’dan Trabzon Orta Mahalle’nin silüetini bozan ucube duvara tepki!

CHP’li Kaya’dan Trabzon Orta Mahalle’nin silüetini bozan ucube duvara tepki!
22 Eylül 2020 11:30

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, Trabzon’da gerçekleştirdiği ziyaretler esnasında ilçelerin önemli sorunlarına dikkat çekmeye devam ediyor.

 

 

Akçaabat Orta Mahalle’de vatandaşlarla bir araya gelerek bölgede incelemelerde bulunan Kaya, Tarihi Orta Mahalle Evlerinin silüetini bozan ve görüntü kirliliğine sebep olan yol ve istinat duvarı çalışmalarına tepki gösterdi.

Milletvekili Kaya, Akçaabat’taki Tarihi Orta Mahalle Evlerinin Trabzon’un en önemli turizm değerlerinden olduğuna dikkat çekerek; “Burası Trabzon’umuza ve Akçaabat’ımıza değer katan, izlemeye doyamadığımız harika bir yer. Ağaçların içinde birbirinden güzel, 100-150 yıllık tarihi evler bulunuyor. Burası Akçaabat’ımızla özdeşleşen bir marka değerimiz, önemli bir turizm merkezimiz. Dünyanın birçok ülkesinden, Arap coğrafyasından, Orta Doğu’dan yüzlerce insan; Ankara’dan, İstanbul’dan Türkiye’nin muhtelif yerlerinden binlerce insan sırf bu güzelliği görmek için burayı ziyaret ediyor. Fakat burada yapılan ucube bir yol inşaatı var ve bu yolun kenarına yapılan ucube bir duvar. Bu ucube ötesi duvar bölgenin silüetini ve doğal güzelliğini adeta katlediyor. Hangi akıl yaptı bu duvarı, kendinize gelin, bu güzelliklerimize bu değerlerimize yazık etmeyin” dedi.

 

 

“Bu Ucube Duvarı Hangi Anlayış Yapıyor?”

 

 

Orta Mahalle’deki yol ve duvar inşaatının bu tarihi değere ve doğal güzelliğe yakışmadığını belirten Kaya, “Orta Mahalle Evlerine baktığımız zaman, oradan geçen yol kenarına yapılan o duvar hemen dikkatleri çekiyor. Yolun bir kısmına taş duvar, bir kısmına perde beton ucube bir duvar yapılmış. Orada sözde bir istinat duvarı yapılıyor. Arazi eğimi belli, bu kadar yüksek bir duvara ne gerek var?

Duvardan evler görünmüyor. O duvar 4,5 metre daha kısa yapılarak o güzelim Orta Mahalle silüeti bozulmayabilirdi. Duvarın bir kısmı beton bir kısmı taş, bu nasıl imalattır? Zemin uygun değilse bir karar verirsin duvarı betonsa beton taşsa taş yaparsın.

Bu nasıl bir anlayıştır?

 

 

Bu nasıl bir mühendisliktir? Bu nasıl bir çirkinliktir? Bu doğal ve tarihi güzelliğin içine böyle ucube bir duvar imalatını hangi akıl yapmıştır? Hangi akıl yapmaya devam etmektedir?” diye sordu.

 

 

“Yapılan Çalışmalar Tarihi Dokuya Uygun Olmalı”

 

 

“Orta Mahalle’de gerçekleştirilen restorasyon ve çevre düzenleme çalışmaları parça parça değil bir bütün halinde planlanmalıdır, Orta Mahalle Evleri’nin tarihi dokusuna ve doğal güzelliğine uygun bir şekilde yapılmalıdır. Trafo ve eski elektrik direkleri kaldırılmalı, havai hatlar ve elektrik telleri yer altına alınmalıdır.” diyen Kaya, silüeti bozan ucube duvarın gereksiz yere çok yüksek yapıldığını belirterek 4,5 metre boyunun tıraşlanması gerektiğini söyledi.

 

 

“Orta Mahalle Evleri İnsanlık Mirasımzıdır”

 

 

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya: “Buradaki evler, buranın doğal dokusu bizim çocuklarımıza, gelecek nesillere aktarmamız gereken ortak insanlık mirasımızdır. Tarihi ve turistik bölgelerdeki restorasyon ve çevre düzenlemesi çalışmaları, işi bilmeyen taşeron düzenin ‘yaptım oldu’ anlayışıyla yapılacak işler değildir. Bu çalışmaları işin ehli insanlar tarafından, akıl, bilim, proje ve tecrübe ile yürütmelidir. Bu işin sorumlularını ve yetkilileri göreve çağırıyor; bu yanlıştan bir an önce dönülmesini istiyoruz.” dedi.

 

DSC_0694 DSC_0713 DSC_0730

Yorumlar

Yorumlar