CHP’li Kaya: THY’nin ayrımcı tutumunun sebebi ne?

CHP’li Kaya: THY’nin ayrımcı tutumunun sebebi ne?
10 Temmuz 2019 11:09

THY’nin geçtiğimiz günlerde filosuna katılan ilk Boeing 787-9 Dreamliner tipi uçak olan ve Şehit Eren Bülbül’ün anısına Maçka ismi verilen uçak, ilk seferini anlamlı bir uçuş ile gerçekleştirdi. Uçak, Trabzon’a inişinin ardından Şehit Eren Bülbül’ün mezarı ziyaret edildi.

 

 

Eren Bülbül’ün mezarı başında gerçekleştirilen anma törenine CHP ve İYİ Parti Trabzon milletvekillerinin davet edilmemesine CHP’li Kaya’dan tepki geldi.

 

CHP Trabzon milletvekili Ahmet Kaya Meclis Genel Kurulu’nda konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

 

 

“Türk Hava Yolları, filosuna kattığı yeni uçağına Eren Bülbül’den yola çıkarak “Maçka” adını vermiştir.
Bu Maçka uçağı ilk seferini 8 Temmuz Pazartesi günü Trabzon’a gerçekleştirmiş ve ardından Eren Bülbül’ün mezarı başında da bir anma programı düzenlenmiştir. Bu yaklaşımı alkışlıyoruz.
Ancak bu programa AKP’nin 4 Trabzon milletvekili davet edildiği hâlde ne Cumhuriyet Halk Partisi Trabzon Milletvekili olarak bana ne de İYİ PARTİ Trabzon Milletvekili Sayın Hüseyin Örs’e bir davet yapılmamıştır. Bu ayrımcılığı kınıyorum, ayıplıyorum. THY yetkililerini bu konuda açıklama yapmaya ve özür dilemeye çağırıyorum.”

 

9 Temmuz 2019 tarihli TBMM Genel Kurul Konuşma Metni:

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri;

Trabzon’umuzun Maçka ilçesinde PKK’lı teröristlerin alçakça saldırısında şehit olan, masumiyetin simgesi 15 yaşındaki Eren Bülbül kardeşimiz, ülkemizdeki hain terörün karanlık ve kirli yüzünü ortaya koyan en acı örneklerden biridir.

Türk Hava Yolları, filosuna kattığı Boeing 787-9 Dreamliner tipi uçağına Eren Bülbül’den yola çıkarak “Maçka” adını vermiştir.

Bu Maçka uçağı ilk seferini önceki gün Trabzon’a gerçekleştirmiş ve ardından Eren Bülbül’ün mezarı başında da bir anma programı düzenlenmiştir.

Bu yaklaşımı alkışlıyoruz.

Ancak burada ağır bir ayrımcılık ve bir yanlış yapılmıştır.

Bu programa AKP’nin 4 Trabzon milletvekili davet edildiği hâlde ne Cumhuriyet Halk Partisi Trabzon Milletvekili olarak bana ne de İYİ PARTİ Trabzon Milletvekili Sayın Hüseyin Örs’e bir davet yapılmamıştır.

Bu ayrımcılığı kınıyorum, ayıplıyorum.

Eren Bülbül Türkiye’de barışın, teröre karşı mücadelenin, birlik ve beraberliğin, masumiyetin ortak simgesi olmuştur. Bu şehit hepimizin şehididir.

O hale bu ayrımcılığın sebebi nedir?

THY yetkililerini bu konuda açıklama yapmaya ve özür dilemeye çağırıyorum.

Yorumlar

Yorumlar