CHP’li Kaya: Öğretmenlere il ilçe emrine atama hakkı verilsin

CHP’li Kaya: Öğretmenlere il ilçe emrine atama hakkı verilsin
28 Ağustos 2020 13:39

CHP Ankara milletvekili Yıldırım Kaya, çok sayıda öğretmenin mazerete bağlı il içi ve il dışı yer değişikliği talebinin gerçekleşmediğini belirtti.

 

CHP’li Kaya yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

 

“Milli Eğitim Bakanlığı, “2020 Yılı Yaz Tatili Öğretmenlerin Aile Birliği, Sağlık, Can Güvenliği Mazeretleri ve Engellilik Durumu ile Diğer Nedenlere Bağlı Yer Değişikliği” başvuru sonuçlarını 24 Ağustos 2020 Pazartesi günü açıkladı. Ancak çok sayıda öğretmenimizin mazerete bağlı il içi ve il dışı yer değişikliği gerçekleşemedi.

Mazerete bağlı yer değişikliği gerçekleşmeyen çok sayıda öğretmenimizin aile bütünlüğünü sağlanamamış, sağlık sorunlarından kaynaklı mağduriyetleri de giderilememiştir.

Öğretmenlerimizin mağduriyetinin giderilmesi için Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yazılı olarak yanıtlanması için TBMM Başkanlığına bir soru önergesi vererek, “Mazerete bağlı yer değişikliği gerçekleşmeyen öğretmenlerin mağduriyetinin giderilmesi için Bakanlığınız tarafından il/ilçe emrine atanma hakkı verilecek mi?” diye sordum.

Anayasal haklarımızdan olan aile bütünlüğünün sağlanması ve sağlık hakkının korunması için il ve ilçe emrine atanma hakkı verilerek öğretmenlerimizin mağduriyetinin ivedilikle giderilmesi gerekmektedir.”

 

 

Yorumlar

Yorumlar