CHP’li Karabat: Birinin sadakatini ödüllendireceğiz diye Merkez Bankası’nın itibarını zedeliyorlar!

CHP’li Karabat: Birinin sadakatini ödüllendireceğiz diye Merkez Bankası’nın itibarını zedeliyorlar!
14 Temmuz 2020 10:35

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, Merkez Bankası’na tecrübe şartı yanında ihtiyat akçesinin de kaldırıldığını iddia etti.

 

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, Merkez Bankası’na başkan yardımcılığı için gereken tecrübe şartının kaldırılmasına ilişkin açıklamada bulundu ve kararın detaylarına mercek tuttu. Cumhurbaşkanlığı kararına göre başkan yardımcılığı için tecrübe şartı kaldırılırken Merkez Bankası karının yüzde 20’sinin ihtiyat akçesi olarak ayrılması şartı da tarihe karıştı. Konuya ilişkin açıklama yapan CHP’li Karabat, Hazine’nin Albayrak döneminde ne hale geldiğini resmi verileri derleyerek ortaya koydu.

 

CHP’li Karabat açıklamasında şunları söyledi:

 

“BİRİNİN SADAKATİNİ ÖDÜLLENDİRECEĞİZ DİYE  TCMB’NİN İTİBARINI ZEDELİYORLAR”

 

“Merkez Bankası belki de tarihinin en fazla uzmanlık gerektiren günlerinden geçiyor. Merkez’in rezervlerinin swaplar yoluyla köpürtüldüğü artık sır değil, dış basında dahi manşetleri süslüyor. Swap hariç net rezervlerin ise eksi bakiyede olduğu biliniyor. Covid-19 ile birlikte finansal kırılganlıklar arttı. Tüm bunlar ortadayken Hükümet, Merkez Bankası’na olan güveni sarsacak bir karara daha imza atarak ve Merkez Bankası’na başkan yardımcısı olmak için gereken tecrübe şartını kaldırdı. Bu kuruma uzman yardımcısı olarak giren bir personelin uzman olabilmesi için 5 yıl çalışması gerekiyor; ancak kurumun yönetim kurulu üyesi de olan başkan yardımcısının herhangi bir tecrübesinin olmasına gerek duyulmuyor. En basit işte dahi en az 2 yıl tecrübe aranır olmuşken, memlekette uzman kıtlığı mı yaşanıyor? Saray çevresindeki birinin sadakatini ödüllendirmek için koskoca Merkez Bankası’nın itibarını sarsmaya değer mi? Merkez Bankası’nın koltukları Saray’a sadakatin hediyesi değil, 83 milyonun alın terinin emanetidir.”

 

 “TCMB KURUMLAR VERGİSİ, KAR PAYI ÖDÜYOR YETMİYOR İHTİYAT AKÇESİ DE ÖDEYECEK “

 

“Kararnameyle asıl gözden kaçan yenilik Merkez Bankası’nın ihtiyat akçesine ilişkin olandır. Bilindiği üzere Merkez Bankası hisselerinin %51’i Hazine’ye aittir. Merkez Bankası her yıl Nisan’da genel kurulunu toplar, kar hesabını yapar, karın %20’sini ihtiyat akçesi olarak ayırır, kalan tutardan Kurumlar Vergisi’ni Hazine’ye öder. Geriye kalan ise hissedarlarına kar payı olarak dağıtılır. Burada da en çok kar payını yine Hazine alır. Yani Hazine, Merkez’den hem Kurumlar Vergisi tahsilatı yapar, hem de Merkez’in hisselerinden kar payı alır. Bunlar belli ki Hazine’ye yetmiyor ve Hazine %20’lik ihtiyat akçesini de istiyor. Merkez Bankası kaynaklarının bu şekilde hunharca kullanılması hiçbir gelişmiş ekonomide görülmez. Finansal piyasalar züccaciye dükkânına benzer. Hükümet ise bir fil gibi hareket ediyor.”

 

 

Yorumlar

Yorumlar