CHP’li Kaplan: EPDK kaş yapayım derken göz çıkartacak!

CHP’li Kaplan: EPDK kaş yapayım derken göz çıkartacak!
3 Nisan 2020 15:26

EPDK’dan yapılan sayaç okumalarına ilişkin yeni düzenlemeyle ilgili değerlendirmelerde bulunan CHP Gaziantep Milletvekili İrfan KAPLAN, “ 3 ay süreyle elektrik ve doğalgaz tüketiminde uygulanacağı belirtilen kıyasen faturası uygulamasıyla geriye doğru 12 aylık veya 24 aylık ortalama tüketimlere göre yerinden okunmadan tahakkuk ve tahsil işlemleri yapılacak olması hakkaniyete aykırıdır.” dedi.

 
KIŞ AYLARI İLE BAHAR AYLARININ ORTALAMASI AYNI DEĞİL

 
CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan kıyasen fatura uygulamasının yol açacağı mağduriyetlere değinerek “ Elektrik ve Doğalgaz faturalarında geriye doğru 12 aylık veya 24 aylık ortalama tüketimlere göre yerinden okunmadan tahakkuk ve tahsil işlemleri yapılacak olması yurttaşlarımızın mağduriyetine neden olacaktır. Kış aylarında elektrik ve doğalgaz tüketimi bahar ve yaz aylarına göre daha fazladır. Yerinden okunmadan tahakkuk işleminin geniş tarihi ve kış aylarını da kapsaması vatandaşlarımızın cebinden fazla para çıkmasına ve çoğu özel olan elektrik ve doğalgaz dağıtım şirketlerinin haksız kazanç elde etmesine yol açacaktır. Burada mağdur olan yine gariban yurttaşlarımız olacaktır.” İfadelerini kullandı.

 
BUNUN ADI VİCDANSIZLIKTIR

 
Sayaç okunmayacak geçmiş dönem ortalaması baz alınacak diyen EPDK’nın bu tutumunun yanlış olduğunu belirten KAPLAN, “EPDK’nın bu tutumu vatandaşı kollamaktan ziyade Doğal gaz ve Elektrik Dağıtım şirketlerini kollamaya yönelik bir tutum olmuştur. Bu vatandaşın aklıyla dalga geçmekten başka bir şey değildir. EPDK’yı bu yanlış kararından bir an evvel vazgeçmeye davet ediyorum. Çünkü bunun adı vicdansızlıktır. Salgınla mücadele ettiğimiz bu dönemde vatandaş lehine verilecek en güzel karar elektrik ve doğal gaz faturalarının üç ay süreyle hiç düzenlenmemesidir. EPDK vatandaşa ancak bu şekilde katkı sağlayabilir” dedi.

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar