CHP’li isimden kritik ‘Erdoğan ve erken seçim’ açıklaması!

CHP’li isimden kritik ‘Erdoğan ve erken seçim’ açıklaması!
31 Ağustos 2019 11:56

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2 dönem seçilme süresini doldurduğunu söyledi. Kuşoğlu “Sorun giderken çok maliyet ortaya çıkarmaması, çok fazla hasar oluşturmaması” ifadesini kullandı.

 

 

Yeniçağ’dan Orhan Uğuroğlu‘na konuşan Kuşoğlu, kritik bir dönemde olduklarını ifade ederek,”Türk demokrasisi, Erdoğan’ın gidişini siyasetle çözer ve demokratik sınırlar dahilinde bu işi başarırsa çok büyük bir kazanıma sahip olmuş olacaktır” diye konuştu.

 

 

Kuşoğlu’nun Uğuroğlu’nun sorularına verdiği yanıtların bir bölümü şöyle:

Soru: Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde 14. ay da bitti. Nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kuşoğlu: “Türkiye yönetimi hanedan yönetimine döndü. Hanedan yönetimi uygulamalarıyla dünyaya alay konusu oluyor. Damadın bu işi beceremediği belli oldu.”

– Soru: Erken seçim olur mu?

Kuşoğlu: “Ekonomik sıkıntıların alabildiğine arttığı, işsizliğin felaket boyutlara yükseldiği bir dönemde seçimi dillendirmek de doğru değil. Gerçekten kritik bir dönemdeyiz.”

– Soru: Neden kritik dönem dediniz?

Kuşoğlu: “Durumun kritik olmasının bir gerekçesi de Erdoğan’ın süresini doldurmuş ve gidecek olması.

Siz yazılarınızda sık sık yazıyorsunuz haklısınız Erdoğan, 2 dönem seçilme süresini doldurmuş durumda, ancak, sorun giderken çok maliyet ortaya çıkarmaması, çok fazla hasar oluşturmaması.

– Soru: Bu kritik eşik nasıl aşılır?

Kuşoğlu: “Türk demokrasisi, Erdoğan’ın gidişini siyasetle çözer ve demokratik sınırlar dahilinde bu işi başarırsa çok büyük bir kazanıma sahip olmuş olacaktır…

Devlet mekanizmasının çarklarının artık iyice yavaşladığını, kamu kurumlarının işlevlerini yitirdiğini, güçler ayrılığının, güçler birliğine döndüğünü görmemek mümkün değil.

Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi’ni sormuştunuz. Daha bir yılı dolmadan tartışılmaya başlandı, devlet mekanizması durma noktasına gelirdi.

17. yılın sonunda geldiğimiz noktada çok endişeliyiz. Ekonomi, iç ve dış politika ile devlet ve toplum hayatı AKP sürecinin sonuna gelindiğini gösteriyor.

– Soru: Muhalefet Meclis’te erken seçim için AKP ve MHP’ye destek verirse bu Erdoğan’a da 3. Kez yeniden aday olma şansı veriyor. Erken seçimi bu nedenle mi istemiyorsunuz?

Kuşoğlu: “Erdoğan rejimi sona eriyor ancak sorun, Erdoğan’a yeniden seçilme hakkı vermeden konuyu demokratik sınırlar içerisinde çözebilmekte…”

 

 

https://www.yenicaggazetesi.com.tr/erdoganin-erken-secim-istifasi-siyasi-intihardir-53092yy.htm

 

 

Yorumlar

Yorumlar