CHP’li İrgil: Milli duyguları istismar suç kapsamına alınmalı

CHP’li İrgil: Milli duyguları istismar suç kapsamına alınmalı
18 Mart 2018 19:40

TBMM’ye yerli, milli, vatani ve dini duyguları istismar ederek milleti dolandıranlar için hapis cezasını öngören bir düzenleme sunuldu. Kanun teklifini veren CHP’li İrgil, “Bugüne kadar defalarca dolandırıcıların kurbanı olan milletimizin milli, yerli ve dini duygularından yararlanma hinliğini gösterenler mutlak ve istisnasız hapis cezasıyla cezalandırılmalıdır” dedi.

 

 

 

 

CHP Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil, TBMM Başkanlığına TCK’nın ‘Nitelikli Dolandırıcılık’ başlıklı 158’inci maddesinde değişiklik yapılmasını öngören bir kanun teklifi sundu. Söz konusu değişiklikle nitelikli dolandırıcılık suçunun ‘yerli, milli ve vatani duyguların istismar edilmesi suretiyle’ işlenmesi de cezalandırma kapsamına alınmakta. Ayrıca mevcut düzenlemede yer alan para cezası kaldırılarak madde kapsamında sıralanan suçun işlenme hallerinin tamamı için hapis cezası getiriliyor. Hapis cezasının alt sınırı ise üçten beş yıla, üst sınırı ondan onbeş yıla çıkarılıyor.

 

Söz konusu değişikliğin günümüz koşullarına uygun olması kapsamında gerekli olduğunu belirten CHP’li İrgil, Türkiye’nin gündeminde yer eden Çiftlik Bank vakasına da dikkat çekti. İrgil, “Günlerdir ‘tosuncuk’ namlı kişinin maddi çıkar sağlamak adına yerli, milli ve dini duyguları istismar ederek milleti nasıl dolandırdığını konuşuyoruz. Bu tosuncuk bize bir kez daha gösterdi ki, milletimiz aldatılmalara doymuyor” diyerek şöyle devam etti:

 

MİLLETİ KANDIRANA HAPİS CEZASI

 

“Taksim Meydanından Galata Kulesine satabileceği her şeyi satmasıyla ünlü Sülün Osman’dan gurbetçilerin tüm birikimlerini alan şirketlere, saadet zincirlerine milletimizin yıllarca dolandırıldığını ne çabuk unuttuk. Jet Fadıl’ın bu milleti defalarca kez bıkmadan usanmadan dolandırdığını da hatırlıyor olmalıyız. Sorun şu ki, milletimiz konu milli ve dini duygular olunca bir çocuk saflığına bürünüyor. Bu nedenle de milletimizin bu duygularını istismar ederek haksız çıkar sağlama peşinde olanlar amaçlarına kolaylıkla erişiyor. Milleti kandırarak, aldatarak, yani dolandırarak maddi ya da manevi haksız çıkar sağlayan herkes hak ettiği cezayı bulmalıdır. Dolayısıyla millet dolandırılmasın diye mevcut düzenlemedeki yetersiz cezaların ağırlaştırılarak caydırıcı hale getirilmesi gerek. Bugüne kadar defalarca dolandırıcıların kurbanı olan milletimizin milli, yerli, vatani ve dini duygularından yararlanma hinliğini gösterenler mutlak ve istisnasız hapis cezasıyla cezalandırılmalıdır. Nitelikli dolandırıcılık suçunda para cezasının kaldırılarak cezalandırma işleminin tamamen hapse çevrilmesi ve alt sınırının da beş yıldan başlaması bu noktada caydırıcı bir işlev görecektir.”

 

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar