CHP’li İrgil: Kadını anne diye kutsuyoruz ama sorunları çözmüyoruz!

CHP’li İrgil: Kadını anne diye kutsuyoruz ama sorunları çözmüyoruz!
8 Mart 2018 08:29

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle yazılı açıklama yapan CHP’li Ceyhun İrgil, “Cennet anaların ayakları altındadır diyerek anne üzerinden kadını kutsayan bir kültürümüz var ama kadına şiddette dünyada ilk sıralardayız” dedi.

 

 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun verilerine dikkat çeken CHP Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil, 2017’de önceki yıla oranla kadın cinayetlerinde yüzde 25’lik artış olduğunu hatırlatarak şu ifadelerde bulundu:

 

 

“Kültürümüz kadını, annelik üzerinden kutsayan bir kültür. “Cennet annelerin ayakları altındadır” sözünün kutsallığını anlatmaya gerek var mı? İşte bu kültüre sahip ülkemizde ne yazık ki kadınların en büyük sorunu şiddet. Kadına şiddetin her geçen gün arttığı Türkiye’de kadının diğer sorunları ise sırasıyla eğitim, işsizlik, sokaktaki baskı ve taciz. Evet, kadınlarla ilgili tüm ayrımcı anlayışların, uygulamaların, yanlışların kökünü kurutmak gerek ancak bu da lafla değil yasal düzenlemelerle yapılmalı. Örneğin Anayasanın laiklik ilkesini ayaklar altına alarak müftülere nikah kıyma yetkisi verildi, iptal edilmeli. Medeni Kanunu görmezden gelen boşanma davalarında zorunlu arabuluculuk dayatması getirildi, vazgeçilmeli. Şiddet ve cinayet davalarında tahrik ve iyi hal indirimleri verilmemeli. Kadına şiddet haberleri değil, kadını aşağılayan, kadın katillerine davetiye çıkaran gerici medya kuruluşlarının yayınları durdurulmalı, bu kuruluşlara karşı yasal süreç başlatılmalı. Bu ülkenin evde oturan değil, çalışan kadına ihtiyacı var, güvenceli iş esasına uygun düzenleme yapılmalı. Eşit işe eşit ücret ilkesi bütün sektörlerde istisnasız uygulanmalı. Madem cennet annelerin ayakları altında, o halde çalışan kadınlar anne olduğunda doğum izin sürelerinden çocuk bakımına kadar daha pozitif düzenlemeler yapılmalı. Elbette kadın erkek eşitliğine inanmayan, erkin erkeklerde olduğu iktidarların kadın sorunlarına sahici ve samimi yaklaşımda bulunması beklenemez. Bundandır ki, kadınlar kendi haklarının ve kendi yaşam alanlarının daraltılmasına yönelik tüm gerici uygulamalar için sesini yükseltmelidir. Erkek elinden gelecek nimetin bu zihniyetteki adı lütuftur. Kadınlar hakları için gerici erkek ve siyasi iktidarlardan lütuf beklemeden, minnet etmeden mücadele etmelidir. Bu mücadelede her zaman kadınların yanında ve destekçi olmaya devam edeceğiz.”

 

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar