CHP’li Güzelmansur: 2019’da her gün ortalama 9 kişi intihar etti!

CHP’li Güzelmansur: 2019’da her gün ortalama 9 kişi intihar etti!
14 Ağustos 2020 10:20

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur “Ekonomik krizin artırdığı işsizlik, yoksulluk ve hayat pahalılığı…Sonuç: intiharlar artıyor…” diyerek Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi.

 

 

“2018’de 3.161 olan intihar vakası

2019’da 3.406’ya çıktı… Artış yaklaşık %8…
2019’da her gün ortalama 9 kişi (9,3) intihar etti

9 yıldır Suriye savaşının gölgesinde yaşamaya mahkum edilen Hatay’ın ekonomik krizi Türkiye’den daha derin…

İntiharlar da hızla artıyor…

Kendini yakan babalar, kendini asan gençler…

Hatay’da son 6 ayda, sadece basına yansıyan ve ölümle sonuçlanan intihar vakası 20’ye yakın… “ diyen Güzelmansur önergesinde şunları kaydetti:

 

 

Ülkemizde derinleşen ekonomik kriz, artan işsizlik ve yoksulluk halkın geleceğe dair umutlarını tüketmekte, toplum psikolojisi bozulmaktadır. Bu durum intihar vakalarının da artmasına neden olmaktadır. Türkiye’de 2018 yılında 3.161 vatandaşımız intihar ederek hayatına son verirken bu sayı 2019 yılında yaklaşık %8 artarak 3.406’ya çıkmıştır.
9 yıldır savaşın gölgesinde yaşamaya mahkûm edilen, yüzbinlerce Hataylının geçim kaynağı olan sınır kapıları kapatılan, ihracat yolları daraltılan dolayısıyla yanlış Suriye politikasının faturasını en ağır şekilde ödeyen Hatay’da da artan işsizlik ve yoksulluk nedeniyle intihar vakaları çoğalmaktadır. Hatay’da son 6 ayda, sadece basına yansıyan ve ölümle sonuçlanan intihar vakası 20’ye yakındır.
Konuya ilişkin olarak;
1. 2020 yılında, Türkiye genelinde, ölümle sonuçlanan intihar vakalarının sayısı nedir?
2. 2020 yılında Hatay’da ölümle sonuçlanan intihar vakalarının sayısı nedir?
3. 2020 yılında intihara teşebbüs eden ve kurtarılan kişi sayısı kaçtır? Bu intihar teşebbüslerinin nedeni, cinsiyeti, yaşı gibi detayları nelerdir?
4. Türkiye genelinde ve Hatay’da intihar eğilimindeki artışın nedenlerine ve bunu önlemeye yönelik yapılan bir çalışma var mıdır? Detayları nelerdir?

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar