CHP’li Gürer: Türkiye enerjide henüz güneşi göremedi..

CHP’li Gürer: Türkiye enerjide henüz güneşi göremedi..
25 Kasım 2018 11:40

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, güneş enerjisinden elektrik üretiminin, toplam elektrik üretimindeki payının yüzde 2.7 olduğunu açıkladı. Bakan Dönmez, güneş enerjisinin yaygınlaştırılması için çeşitli çalışmalar yürüttüklerini bildirdi.

 

 

GÜNEŞ ENERJİSİNİN YAYGINLAŞTIRILMASI İÇİN BAKANLIK NE YAPIYOR?

 

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği yazılı soru önergesinde, ülkemizde güneş enerjisi kullanım oranının açıklanmasını istedi. Gürer, ayrıca “Toplam enerji üretiminin yüzde kaçı güneş enerjisi tarafından sağlanmaktadır? Güneş enerjisinin yaygınlaşması adına bir çalışma yapılmakta mıdır?” şeklinde sorular yöneltti.

 

 

GÜNEŞTEN ELEKTRİK ÜRETİMİ YÜZDE 2.7’DE KALDI

 

 

Gürer’in önergesini yanıtlayan Bakan Fatih Dönmez, “2018 yılı eylül ayı sonu itibariyle güneş kaynaklı elektrik üretimi, toplam elektrik üretimi içerisindeki payı %2,7’dir” açıklamasında bulundu.

 

Dönmez, “Milli Enerji ve Maden Politikaları çerçevesinde “Daha Çok Yerli ve Daha Çok Yenilenebilir” yaklaşımı kapsamında güneş enerjisinin yaygınlaştırılması çalışmalarının yürütüldüğünü, bu kapsamda yenilenebilir enerji kaynak alanları (YEKA) oluşturulduğunu belirterek, “ ülkemizde ilk ingot üretiminin gerçekleştirileceği 500 MWp/yıl kapasiteli güneş modülü fabrikasının temeli atılmış ve güneş enerjisinden daha etkin faydalanmak adına çatı uygulamalarının devreye alınması doğrultusunda 10 kW’a kadar santral kurma ve ihtiyaç fazlası elektriğin şebekeye satılmasında kolaylıklar sağlanmıştır” dedi.

 

KÖMÜR REZERVİ

 

 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına yönelttiği bir diğer soru önergesinde ise ülkemizdeki yerli kömür üretimi ve kömürden elde edilen elektrik enerjisinin toplam elektrik enerjisine oranının açıklanmasını istedi. Gürer, “Ülkemizde rezerv bulma ve yerli kömür üretimini destekleme amacıyla çalışma yapılması düşünülmekte midir? 2016, 2017 yıllarında kömür çıkarma, rezerv bulma ve kömür üretimini destekleme amacıyla ayrılan kaynak ne kadardır? OECD ülkelerinde elektrik üretiminde kömür kullanımı ile ülkemizdeki oranlar karşılaştırıldığında nasıl sonuçlar çıkmaktadır?” şeklinde sorular yöneltti.

 

Bakan Fatih Dönmez ise “Milli Enerji ve Maden Politikası” doğrultusunda yerli kaynakların etkin ve verimli şekilde değerlendirilmesine yönelik yapıldığını belirterek, “Yeni kaynakların bulunması ve bilinen sahaların geliştirilme çalışmaları yürütülmekte olup, maden rezervlerin tespitine yönelik ‘Havadan Jeofizik Araştırmaları Projesi’ ve deniz altı rezervlerinin durumunu tespit etmek için ise sismik çalışmalar yürütmektedir” açıklamasında bulundu.

 

KÖMÜRDEN ELEKTRİK ÜRETİMİ YÜZDE 32.8

 

Bakan Dönmez, “Ülkemizde kömürden üretilen elektrik enerjisi miktarı, 2017 yılı toplam elektrik üretim miktarının yüzde 32.8’idir” dedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise ülkemizde güneş enerjisinden elektrik üretimi potansiyelinin, toplam tüketimi sağlayacak boyutta olduğunu belirterek, “Ne yazık ki bu konuda yeterli çalışma ve yatırım yapılmadığı için ülkemiz güneş enerjisinden faydalanamamaktadır” diye konuştu.

 

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar