CHP’li Gürer: Mızrak çuvala sığmıyor

CHP’li Gürer: Mızrak çuvala sığmıyor
19 Eylül 2018 11:05

CHP Genel BaşkanI Kemal Kılıçdaroğlu tarafından ekonomiyle ilgili çözüm önerilerini anlatmak üzere görevlendirilen CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Kırklareli’nde AKP iktidarının uyguladığı ekonomi politikalarını eleştirdi. “Artık mızrak çuvala sığmıyor” diyen Ömer Fethi Gürer, “Ülkeyi yönetenler, sorunların çözümü için CHP’nin önerilerini” dikkate almalıdır” açıklamasında bulundu.

 

 

Ekonomik sorunlarla ilgili, CHP’nin çözüm önerilerini halka anlatmak için Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu tarafından görevlendirilen Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in Kırklareli’ndeki temasları devam ediyor.

 

 

Önceki gün Lüleburgaz ve Babaeski ilçelerinde sivil toplum kuruluşları, meslek odaları ve sendikaları ziyaret ederek, Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik sorunları anlatan ve CHP’nin bu sorunların çözümüne yönelik eylem planını açıklayan Ömer Fethi Gürer, dün de Kırklareli Belediyesi, Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası, Ziraat Odası ve Muhtarlar Derneği’ni ziyaret etti. Gürer, ayrıca ‘bölge çalışmaları’ kapsamında Kırklareli’nde bulunan CHP Kadın Kolları Genel BaşkanI Fatma Köse ile CHP İl Binasında basın açıklaması yaptı.

 

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Türkiye’nin son dönemde yaşadığı ekonomik sorunları halka anlatmak ve bu konuda CHP’nin çözüm önerilerini yurttaşlarla paylaşmak üzere bulunduğu Kırklareli ilindeki temaslarına dün de devam etti.

 

 

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu tarafından, CHP’ni çözüm önerilerini anlatmak üzere görevlendirilen milletvekilleri arasında yer alan Ömer Fethi Gürer, Kırklareli ilindeki ikinci gününde de yoğun bir ziyaret trafiği gerçekleştirdi.

 

 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ve beraberindeki heyet, Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı İsmail Hakkı Özsan, Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Altınel, Ziraat Odası Bakanı Ekrem Saylan ve Kırklareli Muhtarlar Derneği yönetim kurulu üyeleri ve Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu’nu ayrı ayrı ziyaret etti.

 

 

Ziyaretler kapsamında, ülkemizdeki son dönemde baş döndürücü hızla artan enflasyon ve döviz kurlarının getirdiği fiyat artışları ve tablodan olumsuz etkilenen vatandaşların yaşadığı mağduriyetleri anlatan Gürer, CHP tarafından ekonomik sorunların çözümüyle ilgili hazırlanan eylem planını açıkladı.

 

 

Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, daha sonra bölge çalışmaları kapsamında Kırklareli’nde bulunan CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse ve İl Başkanı Tayfun Okan Çobancık ile birlikte CHP il Bakanlığında basın açıklaması yaptı.

 

 

AKP iktidarının uyguladığı yanlış politikaların her alanda olduğu gibi ekonomide de Türkiye’yi ciddi bir çıkmazın içine sürüklediğini anlatan Ömer Fethi Gürer, “Özellikle tarım ve hayvancılıkta Dünyada kedi kendine yeten 7 ülkeden biri olan ülkemiz, nasıl oldu da bu duruma geldi? Bunun bir sorumlusu olması gerekmez mi?” diye sordu.

 

 

Tarımda ilaç satışlarının durduğunu, gübre fiyatlarının ikiye katladığını, işletmelerin işçi çıkarmaya başladığını, işçi, esnaf, sanayici, emekli, çiftçi ve toplumun önemli bir kesiminin ekonomik sorunlar nedeniyle büyük sıkıntı yaşadığını anlatan Gürer, “ Bu durumun sorumlusu kim? Böyle bir tabloda ülkeyi yönetene ‘sen ne yapıyorsun’ diye soran yok” dedi.

 

 

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanın ekonomik sorunların çözümüne yönelik akılcı bir gayretin içinde olmadığı gibi suni gündemler türettiğini, olmayacak konulara toplumun sorunları algılamamasına çalıştığını vurgulayan Gürer, “Artık mızrak çuvala sığmıyor” diye konuştu.

 

 

CHP’nin ülkedeki sorunların çözümüne yönelik eylem planları hazırladığını ve Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun 13 maddelik çözüm önerisini kamuoyuna açıkladığını anımsatan Ömer Fethi Gürer, “Ülkeyi yönetenler bu çözüm önerilerini dinleyip uygulamaya geçseler, sorunlar aşılır” şeklinde konuştu.

 

 

CHP Milletvekili Gürer, demokrasi, hukukun üstünlüğü, liyakat, Merkez Bankası’nın bağımsızlığı, faiz ve dövizle ilgili işlerde düzenleme, israfın önlenmesi, bütçe harcamalarında dengenin sağlanması, gereksiz harcamalardan kaçınılması, Sayıştay’ın güçlendirilerek denetim yetkisinin denetimi artırılması gibi konulara öncelik verilmesi gerektiğini vurguladı.

 

 

Türkiye’de fiyat artışlarına neden olan, döviz kurlarının yükselmesini sağlayan ekonomik tabloyla ilgili değerlendirmelerde de bulunan Gürer, yaptığı açılamada şunları söyledi: “Dış politikada ve komşu ülkeler arasında sıfır sorun diye yola çıkanlar, sorun yaşamadığımız ülke bırakmadı. ‘Yurtta barış, dünyada barış’ bizim için gerçekçi bir yol olmalıydı. Ülkemize yatırımcı gelmiyor. Demokrasi, hukukun üstünlüğü, kuvvetler ayrılığı, ifade ve basın özgürlüğü gibi konular evrensel çiziler üzerinde olmalıdır. Bu konularda kafanıza göre takılamazsınız.

 

 

Kayırmacılık, kaynak israfı, yolsuzluk algısı tavan yapmış durumda. Üretimden uzaklaştık ve tamamen ithalata dayalı bir süreç içine girdik. Aşırı dış borçlanma, bozulan bütçe disiplini, kırılgan ekonomiler arasına girmemize neden oldu. Toplam borç yükümüz ülke gelirini aştı. Cari açık her yıl katlanırken, ihracatın ithalatı karşılama oranı düştü. Merkez Bankası rezervleri yılbaşına göre ciddi oranda eridi. Artan enflasyon önlenemiyor. İşsizlik artıyor, işçi, esnaf, sanayici, çiftçi, emekli mağdur. Mali disiplin bozuldu. En önemlisi ekonomide güven bunalımı oluştu. Üretimden uzaklaşan ve tüketen bir yaklaşım içindeyiz. Böylesine önemli sorunların yaşandığı bir dönemde, ülkeyi yönetenlerin sorunu çözmek yerine gündemi değiştirme çabası içinde olması, var olan sorunların artarak devam edeceğinin de bir göstergesidir. Bu nedenle, CHP’nin hazırladığı çözüm önerileri mutlaka dikkate alınmalı, yol yakınken yapılan yanlışlardan dönülmelidir…”

 

320c6aa0-b3dd-4c7f-9964-f45f804a4abb 039773dc-c813-49f5-9f7a-7c19f0c11849 aac50975-fbd0-4a24-b60a-0f9f1da16233 DnUaBk2WsAIw11T DnUbna4XcAAnRxc DnUgTF4X0AE1oZc DnZMxLdX0AEw9a3

 

 

Yorumlar

Yorumlar