CHP’li Gürer: Hükümet çay kaşığıyla verip kepçeyle alıyor!

CHP’li Gürer: Hükümet çay kaşığıyla verip kepçeyle alıyor!
14 Kasım 2017 10:36

CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyon Üyesi Ömer Fethi Gürer, TBMM Genel Kurul’da Torba Yasa Tasarısı’nın görüşüldüğü Meclis Genel Kurulu’nda hükümeti adeta topa tuttu.

 

 

Artan vergi yükünden mazot zammına, eğitim sistemindeki çarpıklıklardan ‘israfı önleme’ kılıfıyla ortaya atılan ekmek zammına, terör olaylarından artan yoksulluğa kadar pek çok konuda hükümeti eleştiren Ömer Fethi Gürer, “Bu böyle gitmez. İlk seçimde halkımız, bu yanlışların bedelini hükümete ödetecek” dedi.

 

 

HÜKÜMET ÇAY KAŞIĞIYLA VERİP KEPÇEYLE ALIYOR

 

 

CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, hükümetin getirdiği Torba Yasa Tasarısında motorlu taşıtlar vergisinde, internet vergisinde, kurumlar vergisinde, vatandaşın kira geliri üzerinden ödediği vergide, birçok kalemde artış öngördüğünü ifade ederek, “ Kazık yine vatandaşadır. Hükûmet emekçilere çay kaşığıyla verdiğini kepçeyle almaya devam etmektedir. İşçi, işsiz, çiftçi, esnaf, emekli, engelli, memur geçim sıkıntısı içindedir. İşçi ve memura yapılan cüzi artışlar erimiş ve eksiye dönmüştür” diye konuştu.

GARİBANIN EKMEĞİYLE OYNAMAYIN

 

 

Litresi 5 lirayı geçen mazotun şoförden esnafa, üreticiden tüketiciye yeni mağduriyetler yarattığına değinen Ömer Fethi Gürer, “Zamlar öyle hâl almıştır ki ekmeğin gramajıyla oynayıp “israf önleme” kılıfına sarılmak istenmektedir. Garibanın bir ekmeği var, onunla dahi oynamanın yolu aranmaktadır. İthalata dayalı temel gıda ürünleri dahi sorunu çözmemiş ve temel gıda ürünlerinde de sürekli zamlar gelerek vatandaşı mağdur kılmaktadır” şeklinde konuştu.

 

 

EĞİTİM TAM BİR FACİA!

 

 

Eğitim sisteminin ise tam bir faciaya dönüştüğünü vurgulayan Gürer, değiştirilen müfredatın bilimden uzak olduğunu ve eğitim anlayışına yeterince tahribata uğrattığını kaydetti. Ömer Fethi Gürer-“AKP Genel Başkanı, Cumhurbaşkanının “Sınav sistemini değiştirin.” dediğinde Millî Eğitim Bakanı ve YÖK Başkanının neyi değiştireceklerinden haberlerinin olmadığını belirtti. Gürer, “ Apar topar açıklamalarla eğitim sisteminden sonra sınav sisteminin de canına okudular. Veliler, öğrenciler her gün değişen kararlarla perişan durumdadır” ifadelerini kullandı.

 

 

CAM FİLM KOMEDİSİ

 

 

Son günlerin en önemli gündem maddesi haline getirilen cam film olayına da değinen Ömer Fethi Gürer, “Hükûmetin hâlini en iyi gösteren olay da cam filminin durumudur. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü geçen yıl getirdikleri cam filmi uygulamasını terör eylemi gerekçesiyle kaldırdıklarını açıklamış, devlet güvenlik birimlerinin talebinin bu yolda olduğunu belirtmiştir. Cam filmi olan araçlara ceza kesilmeye başlanmış, araç sahiplerinden tepki gelince Cumhurbaşkanı devreye girerek bu uygulamanın durdurulmasını istemiştir. İçişleri Bakanı, polisin ceza kesmeyeceğini duyurmuş, birdenbire terör tehdidi mi ortadan kalkmıştır? Bu Hükûmetin ortak bir kararı, düşüncesi yok mudur?” diye sordu.

 

 

CUMHURBAŞKANI KONUŞUYOR, HÜKÜMET ŞAŞIRIYOR

 

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bazı kanun, yönetmelikleri değiştirirken hükümetin şaşkınlık yaşadığını da ifade ederek, “Cumhurbaşkanı “Sınav sistemini değiştirin.” diyor, şaşıran bir Hükûmet var. Cumhurbaşkanı “Motorlu taşıtlar vergisi zammını düşürün.” diyor, şaşıran bir hükûmet var. Cumhurbaşkanı “Cam film yasağını durdurun.” diyor, şaşıran bir hükûmet var. Oysa Hükûmetin başkanlığını Cumhurbaşkanı yapıyor” dedi.

 

 

YAKINLARI VERGİDEN MUAF OLMAK İÇİN DÖVİZLERİ YURTTIŞINA GÖTÜRMÜŞ

 

 

Hükümetin vatandaşa, “Yurt dışından dolar getir, yastık altındaki altınını bankaya ver.” Şeklindeki çağrısını anımsatan Ömer Fethi Gürer, “ Hükümet Başkanının yakınları meğer gelirlerini yurt dışına vergiden muaf istiflemişler. Olay ortaya çıkınca Başbakan “Araştırılsın.” dedi ama Meclis çoğunluğu AKP’de ve araştırma önergesi de reddedildi. Hem “Araştırılsın.” deniyor hem de araştırılması talebi de reddediliyor” diye konuştu.

 

 

ADAMI OLAN, PARASI VE GÜCÜ OLAN VERGİ DAHİ ÖDEMİYOR, HAPİS YATMIYOR.

 

 

Yaşananlar karşısında büyük üzüntü duyduğunu belirten CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, her geçen gün şehit haberlerinin geldiğini, yoksulun daha yoksul olduğunu ifade ederek, “Adamı olan, parası ve gücü olan vergi dahi ödemiyor, hapis yatmıyor. Yoksul orta sınıf ezildikçe eziliyor. Bu böyle gitmez. İlk seçimde halkımız oylarıyla bu durumu mutlaka değiştirecek ve yapılan yanlışların bedelini de mutlaka Hükûmete ve iktidar partisine ödetecektir” dedi.

 

 

TARIM KREDİ KOOPERATİFİ BORÇLARI YAPILANDIRILSIN

 

 

Orta Anadolu’da yaşanan kuraklık nedeniyle çiftçilerin sıkıntılı günler yaşadığına da değinen Gürer, bu durumdaki çiftçilerin tarım kredi borçlarının ertelenmesini istedi. Gürer, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

 

 

“Çiftçiler, bankalara olan borçlarındaki yapılandırma yanında tarım kredi kooperatiflerine olan borçları için de yapılandırma istemekte ve borçlarını hasat dönemlerinde ödemeyi talep etmektedir. Çiftçinin her konuda yaşadığı sıkıntıların yanında, icra tehdidi altında ekim dikim yapma olanağı da yoktur. Hükûmetin bu konuya da duyarlılık göstererek kuraklık bölgelerindeki çiftçilerin borçlarını mutlaka ertelemesi gerekir.

 

 

BİR GÜNDE EMEKÇİLER İÇİN TORBA YASA YAPIN

 

 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer konuşmasının son bölümünde Maliye Bakanı Naci Ağbal’a dönerek: “Ayrıca Sayın Bakan, sizi televizyonlarda görenler genelde bize hep diyorlar ki: “Maliye Bakanı bir gün de emekçilerin, işçilerin, köylülerin, çiftçilerin lehine bir torba yasa hazırlayıp buraya getirecek mi?” diyorlar dedi.

 

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar