CHP’li Gürer: Grip aşısında talep karşılanabilmeli!

CHP’li Gürer: Grip aşısında talep karşılanabilmeli!
17 Eylül 2020 10:58

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, korona virüs salgını nedeniyle bu yıl grip aşısı talebinin arttığını, Ekim ayında eczanelere dağıtılacak aşılar için eczanelerde bugünden kayıtların yapıldığını ve yurttaşların aşıya erişme kaygısı yaşadıklarını söyledi. Sağlık Bakanının açıklamaları ise bu konuda aşı yerine öncelikliler için önlem alınacağını gösteriyor.

 

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, sene başında Çin’de etkisini gösteren ve zamanla tüm dünyaya yayılarak, Mart ayından itibaren de ülkemizde görülmeye başlanan ölümcül korona virüs salgınının artmaya ve can almaya devam ettiğini belirtti.

 

 

Ömer Fethi Gürer, “Uzmanlar kış döneminde oluşan grip vakaları ile virüsün buluşması halinde etkisinin artabileceğine dikkat çekmektedir. Grip aşısının korona virüsü önlemediği ifade edilse de grip ile korona virüsün birlikte etkisinin artabileceğinin ifade edilmesi grip aşısına olan talebi artırmıştır. Bu sebeple risk gruplarına grip aşısı için öncelik tanınması sağlanmalıdır.

 

 

Her kesimde aşıya talep oluştuğu gözlenmektedir. Bunun sonucunda grip aşısına talebin bu yıl patlama yaşanması olasıdır. Eczacılar Ekim ayında aşının eczanelere dağıtılacağı ifade etse de aşı için bugünden eczanelerden sıra alındığını, çok sayıda eczacı da dile getirmektedir. Bakanlık ve iktidar da konudan haberdardır ancak herhangi bir sorun yaşanmaması için gerekli önlemlerin alınıp alınmadığı hususunda yurttaşlarımız kaygılıdır” dedi.

 

 

Sağlık Bakanı tarafından yapılan son açıklamanın ise aşı sorunu yaşanmayacağını ancak aşı yapılması gerekenlere öncelik tanınıp her gelen talebe karşı aşı uygulaması olmayacağı yönünde bir içerik taşıdığına dikkat çeken Gürer, “Bu durumda aşı her talep edene yapılmayacağı gibi bir algı oluşmaktadır” dedi.

 

 

Korona virüs nedeniyle Pozitif vaka sayısının son günlerde giderek arttığına dikkat çeken CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Korona virüs kadar tehlikeli olmasa da yakın belirtiler gösteren grip ve zatürre gibi rahatsızlıklara karşı, bu yıl korona virüsün de etkisiyle vatandaşlar kış gelmeden önlem almak istiyor. 65 yaş üstü vatandaşlar ve kronik rahatsızlığı bulunanlar aile hekimliklerinde zatürre aşısı yapılabiliyor. Ancak grip aşısı konusunda eczacıların kapısını aşındıran vatandaşlar aşı gelmediği için olumsuz yanıt alıyor. Aşının ekim ayında eczanelere dağıtımı, ulaşması bekleniyor. Birçok eczanenin kapı ve camında aşının ellerinde bulunmadığı, Ekim ayında geleceği yönünde yazılı notlar yer alıyor. Eczaneler yurttaşların talepleri karşısında defter tutup sıra oluşturuyor. Doğal olarak daha aşı eczaneye ulaşmadan aşı müşterisi oluştu. Eczaneler de fazla talep almamaya çalışıyor. Çünkü gelecek aşı miktarı konusunda bu bağlamda bir öngörü yok. Yeterli aşı gelmez ise eczacı ile vatandaş arasında sorun olması da olası. Bu süreç bir krize dönüşmeden bugünden önlem alınmalıdır. Her ne kadar Bakanlık sorun olmayacağını belirtse de bir maske dağıtmayı beceremeyen iktidar en azından aşı konusunda yurttaşlarda oluşan kaygıyı gidermelidir. Bakan bu bağlamda açıklaması da kafa karıştırmıştır. Herkese bu aşı yetmeyeceği görülmektedir. Öncelik gerekli olandan başlamalıdır. Grip aşısını doktorlar televizyonlarda önerip vatandaşa mutlaka olun derken bakan haklı olarak risk grubuna öncelik tanınmasına herkesin aşı olması gerekmediğini belirtmektedir. Bu durumda “Grip Aşısı bulabilecek miyim?” kaygısı artmaktadır. Bu konuda bir olumsuzluk yaşanmaması adına acil planlama yapılmalıdır. Herkese vurulmasa da taleplerin tamamını karşılayacak önlemler alınmalıdır. Bakan yurttaşlara bu bağlamda en azından güvence vermelidir. Bu yıl grip aşısı taleplerinin kriz ve kaosa dönmesinin önüne geçilmelidir. Bu nedenle grip aşısının tedariki konusunda yetkili kurumların ciddi önlem alması gerekiyor” dedi.

 

 

NİĞDE’DE AŞI SORUN

 

 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer 53. Bölge Niğde Eczacı Odası Başkanı Ecz. Nihat Öztürk yaptığı açıklamada Covid-19 sürecinde grip aşısı ve zatürre aşısı öne çıkan aşılardan iki tanesi olduğunu belirtip “Grip aşısı bundan öncede her yıl Eylül sonu Ekim ayının başı itibariyle dağıtıma geçerdi. Yalnız bu yıl doktorlarımızın önerisiyle ve kamuoyunda oluşan yoğun talep nedeniyle şu an her gün onlarca kişi grip aşısı bulunup bulunmadığını soruyorlar. Zatürre aşısının ilk dozunu 65 yaş üstü vatandaşlarımız ve kronik hastalığı bulunan vatandaşlarımız aile hekimlerine giderek sağlık ocaklarında yaptırma imkânlarına sahipler. Bunun yanı sıra grip aşısı tedarikçi firma tarafından bize bildirilen duruma göre en erken Ekim ayı içerisinde gelecek. Şuan itibariyle eczanelerde grip aşısı bulunması söz konusu değil. Vatandaşlar Ekim ayına kadar sabırlı olsun Ekim ayında gelen grip aşıları vatandaşlara dağıtılacak” dedi. Gürer ise Ekim ayında aşının yeterli miktarda olmasının ve bu konuda sıkıntı yaşanmamasının gerektiğinin belirtti.

 

 

Yorumlar

Yorumlar