CHP’li Gürer besicilerin sorunlarını dinledi!

CHP’li Gürer besicilerin sorunlarını dinledi!
8 Aralık 2017 10:40

CHP NİĞDE Milletvekili Ömer Fethi Gürer, besicilerin sorunlarını dinledi.

 

 

Andaç ARSLANPAY/ NİĞDE ,(DHA) –
Son bir ay içinde 5 buzağısı ölen besici İbrahim Gülümser’in hayvancılık tesisini gezen Ömer Fethi Gürer, ülke genelinde buzağı ölümlerinin ciddi bir sorun haline geldiğini söyledi. Büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan İbrahim Gülümser, bir ay içinde 5 buzağısının öldüğünü belirterek, “Bugün bir buzağının piyasa fiyatı 2 bin lira. Biz sadece ilaca buzağı fiyatının 4’te 1biri oranında fiyat ödüyoruz ama yine de ölümlerin önüne geçemiyoruz” diye konuştu. Ölen buzağıların üzerinde otopsi yapıldığını ifade eden İbrahim Gülümser, “Yüzeysel olarak yapılan otopsiden bir sonuç alınamadı. Geçmiş yıllarda da aynı sorunu yaşadık. Konya’ya ölen buzağının iç organlarını gönderdik, araştırdılar ve hiçbir hastalık tespit edemediklerini bildirdiler. Veteriner tavsiyesiyle torbası 500 liraya ilaç aldık ancak ölümlerin önüne bir türlü geçemedik” diye konuştu.

 
CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in, TBBM’de buzağı ölümleri ile soru yönelttiği Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba şöyle konuştu:
“Ülkemizde genel olarak, buzağılarda ölümlere, bakteriyel, viral ve paraziter etkenler sebep olmakla birlikte, mineral madde eksikliği, rasyon dengesizliği, olumsuz barınak koşulları ve hijyen yetersizliği gibi nedenler olmaktadır. Bakanlığımızca, buzağı ölümlerini engellemek amacıyla yetiştiricilerin bilgilendirilmesi ve farkındalıklarının sağlanması amacıyla 2016 yılında başlatılan ve 2017 yılında da sürdürülen eğitim çalışmalarının, etkinliğinin artırılması ve yoğunlaştırılması kapsamında, Veteriner Kontrol Enstitü Müdürlükleri ile İl Müdürlüklerimiz, buzağı sağlığının korunmasının temel prensipleri konusunda, yetiştiricilere eğitimler verilmekte olup, poster ve el broşürü gibi eğitici materyaller dağıtılmaktadır” dedi.

 

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar