CHP’li Gürer: 1 milyon ağaç ne oldu?

CHP’li Gürer: 1 milyon ağaç ne oldu?
25 Aralık 2018 11:09

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer İstanbul Yeni Havalimanının yapıldığı alanda, havalimanının yapımını üstlenen firma tarafından kesilen 1 milyon adet ağacı, soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı.

 

 

Kesilen ağaçların yerine 5 milyon fidan dikileceği yönündeki resmi açıklamaları anımsatan Ömer Fethi Gürer’in soru önergesine Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan yanıt verdi. Bakan Turhan, kesilen ağaçların yerine Çatalca’da 50 hektarlık alana 80 bin fidan dikileceğini, 5 yıl içinde ise 5 bin hektar alana 5 ila 10 milyon arasında fidan dikiminin gerçekleştirileceğini açıkladı.

 

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM Başkanlığına verdiği yazılı soru önergesinde İstanbul Yeni Havalimanı’nın yapımını üstlenen (İstanbul Grand Airport) İGA firmasının, havalimanı yapımı sırasında 1 milyon ağacı kestiğini hatırlattı ve kesilen ağaçların yerine İstanbul dışında olmak üzere 5 milyon fidan dikileceğini yönündeki açıklamalara dikkat çekti. Ömer Fethi Gürer, ayrıca “29 Ekim 2018 tarihinde açılışı yapılan İstanbul Havalimanı yapımı için kesilen ağaçların yerine fidan dikilmiş midir? İstanbul Yeni Havalimanı yapımında resmi kayıtlara göre ne kadar ağaç kesilmiştir? Fidan dikimi yapıldı ise nereye, ne zaman, kaç adet fidan dikilmiştir” şeklinde soru yöneltti.

 

 

CHP Milletvekili Gürer’in önergesini yanıtlayan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, İstanbul Havalimanı projesi kapsamında saha tahsisinin söz konusu olduğu ilk dönemde, kamu yararı gözetilerek orman arazisinin devrinin yapıldığında, ağaç kesiminin de Orman Genel Müdürlüğü tarafından yapıldığını ve elde edilen orman emvalinin ekonomiye kazandırıldığını belirtti.

 

 

Bakan Turhan, ÇED Raporu kapsamında verilen taahhüt gereği, yüklenici firma tarafından 5.000 hektarlık alanda ağaçlandırma yapılmasının planlandığını ifade ederek, “2018 yılı Ekim ayı başında, yüklenici firma ile İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü arasında imzalanan protokol kapsamında ilk fidan dikim çalışmasına 16 Kasım 2018 tarihinde İstanbul da, Çatalca Orman İşletme Müdürlüğü’ne bağlı Karaburun’ da ki sahada, ‘Geleceğimizi Filizlendiriyoruz’ sloganıyla başlanmıştır” açıklamasında bulundu.

 

 

Bu protokol kapsamında, Çatalca bölgesinde toplamda 50 hektarlık alanda 80.000 adet fidan dikimi yapılacağını kaydeden Bakan Turhan, “ Ancak, bu çalışmaların asıl hedefi olan 5 yılda 5.000 Hektar Ağaçlandırma Projesinin ilk adımı niteliğindedir. Hektar başına dikilecek ağaç sayısı türden türe değiştiğinden, ağaç sayısının 5-10 milyon arasında olması öngörülmektedir. Bu konuda detaylı bilgiler, her yıl gerçekleştirilecek çalışmalardan sonra kamuoyu ile ayrıca paylaşılacaktır” dedi.

 

 

Bakan Turhan açıklamasında şunlara değindi: “ Çatalca Bölgesi’nde başlayan ağaçlandırma çalışmaları, Marmara Bölgesi öncelikli olacak şekilde ülke sathına yayılacak; Türkiye’deki bozuk, parçalı doğal orman, çölleşme ve erozyonla mücadele sahalarını da kapsayacaktır. Çalışmalar kapsamında fidan dikiminin 5 yıl, bakım çalışmalarının ise her dikim sahası için 3 yıl olacak şekilde toplamda 8 yıllık bir sürede tamamlanması öngörülmektedir” dedi.

 

 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Kesilen ağaçların yerine ağaç dikiminin bir plana bağlanmasından daha önemli olan ağaçların bir an önce dikilmesidir. Doğa her alanda farklı nedenlerle tahrip edilmeye devam ediliyor. Havaalanı için kesilen binlerce ağaç yerine dikilmesi sözü verilen ağaçlar bir an önce dikilmelidir. Orman oluşumu yıllarca sürüyor. Her geçen süre oluşumu geriye taşıyor. Ağaç yaşamdır, kesilen ağaçların yerine bir an önce ağaç dikilmezse yaşam dengeleri yok olur” dedi.

 

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar