CHP’li Göker: Kepenkler kapanıyor…

CHP’li Göker: Kepenkler kapanıyor…
5 Ekim 2018 08:32

CHP Burdur MilletvekiliDr. Mehmet GÖKER TicaretBakanı Ruhsar Pekcan’a esnaflar ile ilgiliyazılı soru önergesi verdi.

 

 

 

Ülkemizde yaşanan ekonomik krizin, döviz fiyatlarında meydana gelen artışlar ve bankaların yükselen faiz oranları ile kendini gösterdiğini belirten GÖKER,“Bundan en çok etkilenen kesim ekonomimizin temel taşını oluşturan esnaf ve sanatkârlarımızdır.Yalnızca Burdur’da değil Türkiye’nin farklı yerlerinde ziyaret ettiğimiz esnaflarımız genellikle ağır vergi yükü altında ezilmekte olduklarını ve siftah bile yapamadan kepenk kapattıkları için dükkân kirasını bile ödeyemeyecek duruma geldiklerini söylemektedir” dedi.

 

2016 ve 2017 yıllarında yaklaşık 180 bin esnafımızın işyerini kapatmak zorunda kaldıkları bu ortamda Ticaret Bakanlığının konuya acilen eğilmesi gerektiğini de ekleyen CHP’li VekilTicaret Bakanlığa bazı sorular yöneltti.

 

CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet GÖKER yazılı soru önergesinde şu sorulara yer verdi.

2018 yılının ilk dokuz ayında kapanan işyeri sayısı nedir?

Ülke ekonomisinin en önemli dinamiklerinden olan esnaf sayısındaki bu düşüşün nedenlerinin belirlenmesine ilişkin Bakanlığınızca bir çalışma yapılmakta mıdır?

Esnafımızın kepenk kapattığı bu ortamda ticari hayatın yeniden canlandırılması ve güçlendirilmesi için esnafın kira stopajını kaldırılması ve esnafımıza yıllık ödediği vergi ve prim miktarı kadar sıfır faizli kredi kullandırılması gündeminizde midir?

Esnaf Bakanlığı kurulmasına yönelik bir çalışmanız var mıdır?

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar