CHP’li Emir’den Bakan Albayrak’a ‘sahte içki’ sorusu!

CHP’li Emir’den Bakan Albayrak’a ‘sahte içki’ sorusu!
13 Ekim 2020 11:45

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, sahte içkiden peş peşe yaşanan ölümlerle ilgili “Türkiye pahalı içkide AB ülkeleri arasında zirveye koşuyor” diyerek, TBMM’ye yazılı soru önergesi sundu. Emir, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a “İçkide yüksek vergi politikasından vazgeçecek misiniz?” diye sordu.

 

 

BİR YILDA İKİ SIRA DAHA YÜKSELDİ

 

 

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, İzmir, Kırıkkale ve Mersin’de peş peşe yaşanan sahte içki ölümlerinin ardından Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye yazılı soru önergesi sundu. Alkollü içkilere getirilen yüksek vergilerle vatandaşların daha fazla sahte içkiye yöneldiğini belirten Emir, şunları söyledi:

“Merdiven altı sahte içki üretiminin araştırılması ve bu konuda önlemler alınmasına ilişkin bir yıl önce CHP grubu olarak araştırma önergesi sunmuştuk. Biz bu araştırma önergesini sunduğumuzda Türkiye, 37 Avrupa ülkesi arasında en pahalı içki satılan beşinci ülke konumundaydı. Aradan geçen bir yılda Türkiye, bu sıralamada ilk 3’e girdi. Aynı zamanda yüksek vergiler nedeniyle içki fiyatları, AB ülkeleri ortalamasının iki katına kadar çıktı.

 

 

TÜKETİMİ AZALTMIYOR, SAHTESİNE YÖNELTİYOR

 

 

Ülkemizde yapılan araştırmalar, alkollü içecek ve tütün ürünlerinde uygulanan vergi oranlarındaki artışın tüketimi azaltmadığını, ürünler zamlandıkça vatandaşların kaçak ürüne yöneldiğini gösteriyor. Yurttaşlar, artan fiyatlara karşı pek çok alkollü ürünü evde ya da merdiven altı diye tabir edilen mekanlarda üretme yoluna gidiyor. Bu durum giderek bir halk sağlığı sorununa dönüşürken iktidarın peş peşe yaşanan bu ölümlere artık kulağını, gözünü tıkamamasını umuyoruz.” Emir, önergesinde Albayrak’a şu soruları yöneltti:

 

 

YÜKSEK VERGİDEN VAZGEÇECEK MİSİNİZ?

 

 

“Bugüne kadar, alkollü içkilere getirilen yüksek vergilerin merdiven altı üretimi ne yönde artırdığına dair bir araştırmanız bulunmakta mıdır? Alkollü içkilere getirilen vergi oranları hangi kriterlere göre belirlenmektedir? Alkollü içkilerde vergilerin toplam tutarı 2019 yılı için ne kadar gerçekleşmiştir? Türkiye genelinde sahte içkiye yönelim her yıl daha da artarken, yüksek vergi politikasından vazgeçmeyi düşünüyor musunuz?”

Yorumlar

Yorumlar